Aktualnie jesteś na: strona główna > Turystyka - atrakcje, baza towarzysząca
Letnia Rezydencja Branickich
To najsłynniejszy zabytek Choroszczy. Pochodzi z XVIII w. Obecnie mieści się tu Muzeum Wnętrz Pałacowych, prezentujące unikatową ekspozycję wyposażenia pałacowego.
Pałacyk leży na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami wzorowanymi na obiektach wersalskich. Główną oś widokową wytyczał ponad czterystumetrowy kanał na planie krzyża, zakończony sztucznie usypanym wzgórzem. Ogród pałacu poddany był sztywnym regułom parku francuskiego, niepostrzeżenie przechodząc w gęstwinę lasów i zwierzyńców. Park zaprojektowany przez francuskiego architekta Pierra Ricauda de Tirregaille’a, cechują krzyżujące się kanały i gwiaździste alejki. To prawdopodobnie jedyna taka kompozycja w Polsce.
Hetman Branicki uwielbiał swoją letnią rezydencję, która stanowiła częsty cel jego wycieczek z Białegostoku. Chętnie wyprawiał tu huczne zabawy okraszone iluminacjami i polowaniami, których przepych ambasador francuski porównał ze znakomitością przyjęć wydawanych na cześć Ludwika XIII.
Kościół i Klasztor Dominikanów
Choroszcz słynie też z XVIII-wiecznego dominikańskiego kompleksu kościelno-klasztornego. Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika został zbudowany w 1756 r. Obiekt był niszczony podczas obu wojen światowych; ostatecznie odbudowany w 1947 r. Obok kościoła znajduje się klasztor z 1763 r., kaplica i ogrodzenie – również z tego okresu. Fundatorem obiektu był J.K. Branicki.
Wykonane w 1756 r. budynki tworzyły wokół wewnętrznego dziedzińca zamknięty czworobok. Wnętrze świątyni i refektarz były bogato zdobione i utrzymane w stylu rokoko. Oprócz słynnego cudami obrazu „Ukrzyżowania”, zakonnicy sprowadzili do świątyni liczne relikwie, w tym przechowywane do dziś relikwie św. Kandyda. Legenda głosi, że zetknięcie uniesionej dłoni świętego z wiekiem szklanej trumny-relikwiarza ma zbiec się z końcem świata.
Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej
Cerkiew z II połowy XIX wieku, pw. Opieki Matki Bożej.
Pod koniec XV wieku Choroszcz z włością została nadana bojarowi z Kijowszczyzny - Iwanowi Chodkiewiczowi, którego spadkobierca – Aleksander, przekazał Choroszcz prawosławnemu monastyrowi z Supraśla. Najpewniej w 1507 r. mnisi wznieśli cerkiew, a opieką duszpasterską otaczali prawosławnych mieszkańców Choroszczy i okolic aż do 1609 roku, gdy klasztor zmuszony był przyjąć unię, a Choroszcz stała się samodzielną parafią unicką. W 1807 roku za sprawą zapisów traktatu z Tylży, Choroszcz znalazła się w zaborze rosyjskim. Brak archiwaliów (w roku 1915, w obawie przed zbliżającym się frontem, władze carskie wywiozły do Rosji m.in. cerkiewny dzwon i archiwum) sprawił, że losy parafii w XIX wieku nie zostały zbadane. W 1839 roku wierni obrządku wschodniego wrócili na łono swego kościoła. Do 1900 r. miejscowa parafia należała do diecezji Litewsko-Wileńskiej.
Powstanie największej w regionie fabryki sukna i kortów oraz dynamiczny rozwój regionu przyczynił się do zwiększenia liczby mieszkańców, głównie ewangelików i Żydów. Dzięki ofiarności parafian i licznych darczyńców, w latach 60-tych XIX w miejsce starej drewnianej, postawiono nową murowaną cerkiew ukończoną ostatecznie i wyświęconą w 1878 roku. Cerkiew zbudowano na planie greckiego krzyża z nieznacznym przesunięciem w kierunku zachodnim. (ołtarz poprzedniej cerkwi upamiętnia do dziś metalowy krzyż). Wejście do cerkwi stanowi trzykondygnacyjna dzwonnica o niesymetrycznym kształcie - u dołu czworoboczna, a na górze ośmiokątna z hełmem i krzyżem. W królewskich wrotach cztery tonda ukazujące ewangelistów, piąte Zwiastowanie. Z lewej strony za diakońskimi wrotami znalazła miejsce ikona księcia Aleksandra Newskiego, zaś nad królewskimi wrotami ikona Matki Boskiej Poczajewskiej. Zmiany w układzie granic państwa spowodowały utworzenie nowych diecezji, a tutejsza parafia uzyskała od władz państwowych status etatowej i weszła w obręb diecezji grodzieńsko nowogrodzkiej Metropolii Warszawskiej. W roku 1928 zakupiono w Bacieczkach dom, który po przetransportowaniu do Choroszczy stał się siedzibą plebani. Dzięki staraniom ks. Wlodzimierza Gorustowicza - od 1929 r. proboszcza parafii, w 1937 r. przywieziono z Poczajewa na Ukrainie kopię cudownej ikony Matki Boskiej Poczajewskiej.
14 października 2007 roku w choroszczańskiej parafii świętowano 500-lecie powstania parafii i nadania praw miejskich Choroszczy. Każda miejscowość, która w tamtych czasach uzyskiwała prawa miejskie, musiała mieć świątynię. W Choroszczy zapewne wzniesiono ją dużo wcześniej, dlatego jubileusz powstania parafii jest datą umowną.
Kładka Śliwno-Waniewo
Kładka jest obiektem architektonicznym, unikalnym w skali województwa. Jej konstrukcja została dostosowana do warunków środowiskowych i potrzeb ochrony środowiska. Turystyczno-edukacyjny trakt rozciąga się nad rozlewiskiem Narwi i łączy dwie gminy: Choroszcz oraz Sokoły. Kładka ma ok. 1100 m dł. i służy do przeprawy promowej pomiędzy Śliwnem a Waniewem. Zbudowana z drewnianych pomostów i łączących je czterech ruchomych elementów na pontonach, jest ulubionym miejscem wypraw turystów pieszych i rowerowych.
W 1511 r., dokładnie w miejscu usytuowania obecnej kładki, został wybudowany drewniany most na szlaku łączącym Koronę i Litwę. Pierwszy most przetrwał równe 10 lat, po czym w 1521 r. zwaśnione rody szlacheckie Hlebowiczów z Waniewa i Gasztołdów z Tykocina urządziły lokalną wojenkę, podczas której spaleniu uległ most oraz pobliskie Waniewo. Odbudowany, przetrwał do 1915 r., kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie.
Zerwany Most w Kruszewie
Jest to punkt obserwacyjny na rozlewiska Narwi. Podmokłe tereny, które tworzy rzeka, to ostoja wielu gatunków ptaków zachwycających ornitologów oraz wyśmienite miejsce dla wędkarzy. Kruszewo z kolei znane jest z doskonałych, kiszonych tradycyjną metodą, ogórków.
Legenda głosi, że w XX w. postanowiono wybudować trasę łączącą Białystok z Jeżewem. Nie mogło się to odbyć bez budowy ok. czterystumetrowego mostu, który miał połączyć dwa brzegi Narwi. Budowa przeprawy bardzo się przeciągała i wówczas swoją pomoc zaproponował diabeł: dokończył przedsięwzięcie, ale w zamian za ofiarę – miała nią być pierwsza osoba, która przejdzie po moście. Robotnicy, chcąc oszczędzić ludność, przez most poprowadzili ślepego i kulawego konia. Spisek nie spodobał się diabłu, który zagroził, że każdy wybudowany w tym miejscu most będzie stał 11 lat, po czym strawi go wojna. Przepowiednia sprawdziła się: pierwszy raz w 1914 r. podczas wybuchu I wojny światowej – w 11 lat po zakończeniu budowy mostu z 1903 r., oraz drugi raz w 1939 r., podczas II wojny światowej – w 11 lat po odbudowaniu spalonego mostu. Od tamtego czasu most w Kruszewie nigdy nie powstał – w obawie przed wybuchem kolejnego kataklizmu.
Reduta Koziołek
Był to XVII -wieczny bastion obronnym. „Koziołek” powstał prawdopodobnie w 1656 r. za sprawą działań Pawła Sapiehy, a jego budowa związana była z Potopem Szwedzkim i walkami o Tykocin. Fortyfikacja ma kształt nieregularnego sześcioboku z sześcioma bastionami o wysokościach 2,5 m i usytuowana jest w widłach rzeki Kurówki i Narwi. Jest to fortyfikacja systemu holenderskiego. Według opinii historyków jest to jedyny tego typu obiekt zabytkowy dawnej polskiej sztuki fortyfikacji ziemnej. Reduta półstała „Koziołek” jak donoszą badacze była najprawdopodobniej przeznaczona do działania przeciwko statkom płynącym w dół rzeki. Nie broniła więc przeprawy, ale blokowała transport rzeczny lub uniemożliwiała przeprawę pod Kurowem wrogim flotom. Przyjmuje się, że reduta mieściła około 100 koni i dosiadających je jeźdźców (całą chorągiew). To miejsce jest bardzo tajemnicze i dzikie, otoczone bagnami, trudno dostępne i mało znane, broniące swych tajemnic, przez co jeszcze bardziej atrakcyjne. Redutę można obejrzeć z punktu widokowego na Zerwanym Moście w Kruszewie. Dostać się kajakiem lub pychówką, a przy niskim stanie wody także pieszo. Obecnie widoczny jest jedynie zarys reduty w postaci wałów i nasypów ziemnych. Na „Koziołku” mieści się stanowisko chronionego irysa syberyjskiego.
„Szubienica”
Jest miejscem straceń powstańców styczniowych z maja 1863 r. Rosjanie powiesili w tym miejscu powstańców z partii Ksawerego Markowskiego.
Ksawery Markowski został rozstrzelany 26 października 1863 roku na rynku w Choroszczy. Jego grób znajduje się w Choroszczy u zbiegu ulic Dominikańskiej, Piaskowej i Zastawia I nad rzeką Horodnianką (rodzina Markowskich upamiętniła to miejsce stawiając wysoki drewniany krzyż, który ostatecznie w 2007 r. zastąpiono pomnikiem z czarnego marmuru). Po okresie międzywojennym, w trakcie pozyskiwania żwiru z tego terenu, natrafiono na dwie czaszki i dwa różańce, w związku z tym zaprzestano wydobywania surowca.
Faktycznie, dopiero w latach 80-tych XX wieku, z inicjatywy członków Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy przystąpiono do upamiętniania miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym.
„Szubienica” położona jest na niewielkim wzniesieniu, na którym w roku 1984 Lucjan i Jan Adamscy postawili 2,5 metrowy brzozowy krzyż, obok niego powstała symboliczna mogiła. 8 października 1989 r. odsłonięto i poświęcono obecny pomnik, przy którym w roku 2013 r. dostawiono tablicę z nazwiskami osób biorących udział w Powstaniu Styczniowym. Na wzgórzu ustawiono też 17 brzozowych krzyży (11 na rzecz powieszonych na „Szubienicy”, 3 jako pamiątka po rozstrzelanych nad rzeką Horodnianka, 2 symbolizujące braci Kudelskich straconych na Cytadeli i 1 poświęcony poległemu pod Mężeninem), maszt na flagę powstańczą, kamienny znicz, na jednej sośnie zamontowano pamiątkową datę 1863 r. i kuty krzyż o ramionach zakończonych lilią andegaweńską; na drugiej umocowano krzyż z choroskiego cmentarza, z tabliczkami noszącymi wyryte nazwiska poległych i uratowanych powstańców oraz Dzwon Powstańczy z 1983 r. (w 1984 r. po raz pierwszy na wzniesieniu rozległ się dźwięk Dzwonu Wolności – tzw. Głosu Sumienia). Na skarpie od strony drogi wybetonowane jest trójdzielne godło powstańcze (odsłonięte 15 sierpnia 1990), a obok ustawiona w 2013 r. tablica informacyjna.
Budynki po fabryce włókienniczej Christiana Augusta Moesa
Budynki pochodzą z połowy XIX w. Wszystkie są murowane z cegły, głównie dwukondygnacyjne. W zabytkowych wnętrzach od 1930 r. mieści się szpital psychiatryczny.
Narwiański Park Narodowy
Zachodnia granica gminy Choroszcz biegnie bagienną doliną Narwi, zawłaszczając część Narwiańskiego Parku Narodowego. Park funkcjonuje od 1996 roku. Jego powierzchnia wynosi 6 810,23 ha, zaś powierzchnia otuliny 15 408 ha. Symbolem parku jest sylwetka błotniaka stawowego, a główny walor przyrodniczy stanowi unikatowy charakter rzeki Narew, która została zakwalifikowana do systemu rzek anastomozujących.
Bogactwo Parku stanowi także awifauna. Stwierdzono tu występowanie ponad 200 gatunków ptaków, w tym 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej. Narwiański Park Narodowy wraz z otuliną jest wyznaczony jako Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach europejskiej sieci Natura 2000 - PLB200001 - Bagienna Dolina Narwi.
Park linowy Jeroniki
Położony we wsi Jeroniki nieopodal Choroszczy.
Stadnina koni we wsi Mińce
Jarmark Dominikański
Jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem kulturalnym i promocyjnym Choroszczy. Jest organizowany co roku, w każdą pierwszą niedzielę sierpnia. Z roku na rok przyciąga setki wystawców z Polski i zagranicy, prezentujących rękodzieło ludowe, swojskie jedzenie, a także liczne atrakcje dla dzieci. Imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje: wystawy, konkursy i plenery.
Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie
Biesiada odbywa się rokrocznie w pierwszą niedzielę września. Ta niebanalna impreza tematyczna promuje kruszewskie ogórki herbowe – regionalny produkt, zyskujący coraz większą popularność w regionie, Polsce, a nawet na świecie.
Choroskie atrakcje warto poznawać przemierzając szlaki turystyczne i edukacyjne:
- piesze:
- rowerowe:
Przez teren gminy Choroszcz, trasa rowerowa biegnie w większości wydzieloną od drogi, ścieżką dla rowerzystów. Korzystając z trasy, przy MOR Pańki warto zjechać z głównego biegu Green Velo i skierować się na wieś Śliwno. Tam znajdziemy jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Choroszcz - Kładkę Śliwno - Waniewo.
- wodne:
- konne:
- ścieżki edukacyjne:
Ponadto w gminie Choroszcz, na bazie Narwiańskiego Ośrodka Narciarskiego, w Dzikich stworzone zostały nieznakowane trasy narciarskie.
BiKeR
W 2015 r. gmina Choroszcz, jako pierwsza spośród podmiejskich gmin Aglomeracji Białostockiej, zaoferowała u siebie rowery miejskie. Stacja BiKeRa – BRM Choroszcz nr 8531 z 15 miejscami rowerowymi – stanęła przy Rynku 11 Listopada, tuż przy kościele. Dzięki temu, Choroszcz jako pierwsza połączyła się z Białymstokiem Białostocką Komunikacją Rowerową. Udogodnienie to pozwala zwiedzać wszystkie atrakcje gminy na dwóch kółkach, a także swobodnie przemierzać trasę Choroszcz-Białystok.