Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Gmina Choroszcz otrzymała komputery w ramach programu #zdalnaszkola

2020-05-29

23 nowe laptopy na potrzeby uczniów Szkoły Podstawowej w Choroszczy właśnie dotarły do Gminy Choroszcz. Stanowią one kolejne wsparcie społeczności szkolnej w zakresie zdalnej nauki w czasie epidemii spowodowanej zakażeniami koronawirusem COVID-19. To trzeci etap wsparcia zaoferowanego uczniom i nauczycielom z Choroszczy.

Otrzymany sprzęt z programu #zdalnaszkola to dodatkowa pomoc zaoferowana uczniom i nauczycielom z grodu nad Horodnianką. Przypomnijmy, od momentu wprowadzenia na terenie całego kraju nauki zdalnej, Gmina Choroszcz uruchomiła wsparcie uczniom i rodzinom w zakresie sprzętu komputerowego poprzez jego wypożyczenia. Jeszcze w kwietniu do Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy trafiła też mobilna pracownia multimedialna (16 laptopów wraz ze specjalną „szafą” do ich przechowywania), o którą gmina Choroszcz zabiegała w konkursie #OSEWyzwanie jeszcze w 2019 roku.

 

Dzięki tym wszystkim działaniom choroszczańscy uczniowie są solidnie wyposażeni w nowoczesny sprzęt do nauki. Pozostaje tylko żal, że uczniów nie ma w szkołach i nie można zobaczyć ich radości z otrzymanego wsparcia.

 

Kiedy tylko zaczęła się pandemia oraz zamknięto szkoły oraz inne placówki oświatowe, zaczęliśmy szukać możliwości wsparcia naszych uczniów w nauce on-line. Nie tylko zaaplikowaliśmy do programu #zdalnaszkola, ale przede wszystkim zaoferowaliśmy własny sprzęt, który posiadamy jako wyposażenie naszych szkół – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Sprzęt ten w zamkniętych klasach stał bezużytecznie. Zaczęliśmy go wypożyczać potrzebującym rodzinom. Nasz pomysł okazał się być strzałem w „10”, ponieważ kiedy tylko spłynęły do nas wnioski o zapotrzebowanie, od razu udostępniliśmy zainteresowanym komputery; na zasoby z programu #zdalnaszkola musieliśmy jeszcze kilka tygodni poczekać – dodaje włodarz Choroszczy.

 

Wsparciem z Gminy Choroszcz objęte zostały rodziny, których dzieci są uczniami szkół na terenie gminy Choroszcz; rodziny te oświadczają, że nie mają możliwości zabezpieczenia sprzętu do nauki on-line swoim pociechom. Komputery są nieodpłatnie wypożyczane uczniom na czas zdalnej nauki w związku z pandemią COVID-19. Wraz z powrotem nauki do tzw. normalnego trybu, komputery wrócą do szkół. Wszelkie zasady wypożyczenia sprzętu, a także odpowiedzialności za niego, szczegółowo opisuje Regulamin.

 

Projekt #zdalnaszkoła, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, to propozycja Centrum Projektów Polska Cyfrowa w obecnej sytuacji szkolnictwa, związanej z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem.

 

Wartość sprzętu komputerowego, jaki Gmina Choroszcz przeznaczyła na wsparcie uczniów wykluczonych cyfrowo na swoim terenie to blisko 100 tys. zł.

 

Cieszymy się, że uczniowie choroszczańskich szkół są solidnie wyposażeni w nowoczesne narzędzia do nauki.

UM