Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Choroszcz kontynuuje „Face to Face” z Nairobi

2020-05-07

Sytuacja epidemiczna panująca w Polsce i na świecie zmieniła oblicze oświaty. Od połowy marca br. zdalne nauczanie stało się rzeczywistością dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Szkoła Podstawowa w Choroszczy już wcześniej „zasmakowała” takiego trybu nauki, ponieważ od początku II semestru realizuje międzynarodowy projekt edukacyjno-humanitarny „Face to Face With The World”. Choroszczańscy uczniowie „spotykali się” przez Internet ze swoimi rówieśnikami ze szkoły w Kenii. I, mimo epidemii, nadal to kontynuują.

Szkołę w Kenii prowadzi Pani Margaret Waterlink. Uczęszczają tam dzieci do 11. roku życia z rejonu Burumburum, dzielnicy Nairobi. Szkoła w Choroszczy liczy 800 uczniów, a w projekcie biorą udział zainteresowane osoby, niezależnie od wieku.

 

Dotychczas pomiędzy Choroszczą i Nairobi odbyło się kilka spotkań on-line. Uczniowie poznali się, pokazali swoje talenty, opowiadali o własnych miejscach zamieszkania, o potrawach, a także o walorach przyrodniczych swoich krajów, przedstawiali własną kulturę poprzez muzykę czy taniec.

 

W ramach projektu „Face to Face” została przeprowadzona zbiórka darów dla dzieci z Kenii: zebrano 140 kg przyborów szkolnych, m.in. zeszytów, kredek, bloków rysunkowych, piórników i plecaków. Włączyła się do tej akcji także Gmina Choroszcz. Materiały zajęły 7 kartonów – każdy po 20 kg. Paczki zostaną wysłane uczniom z Kenii po zakończeniu izolacji.

 

Mimo trudnej sytuacji, jaka panuje obecnie, uczniowie z Choroszczy starają się utrzymywać kontakt z kolegami z Nairobi. Poprzez media społecznościowe i grupę Globalni w Choroszczy przesyłają sobie pozdrowienia oraz informacje o aktualnej sytuacji w obu krajach. Piszą listy, przesyłają kartki świąteczne z życzeniami i pozdrowieniami, wysyłają zdjęcia wykonanych przez siebie prac.

 

Szkoła Podstawowa w Choroszczy oraz nauczyciele realizujący projekt otrzymali Międzynarodowe Certyfikaty Humanitarno-Edukacyjne „Szkoła Zmieniająca Świat” za pomoc w realizowaniu programu międzykontynentalnego „Pomóż dzieciom wrócić do szkoły” w Międzynarodowym Projekcie Humanitarno-Edukacyjnym na rzecz dzieci w Afryce, Azji i Bliskim Wschodzie „Face to Face With The World”.

 

Z niecierpliwością oczekujemy końca izolacji i powrotu do szkoły, aby móc wrócić do normalnych lekcji i kontynuacji spotkań online z Kenią.

Joanna Chmur, Maria Jabłońska, Beata Gawryluk,
Joanna Gaweł, Barbara Joka i Anna Kozłowska

Na podst. mat. org./UM