Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Jak uspokoić dziecko podczas badań na COVID-19?

2020-05-06

Pomimo świetnego przygotowania w zakresie opieki i kontaktu z dziećmi, osoby zajmujące się transportem medycznym dzieci podejrzewanymi o zakażenie COVID-19 oraz pierwszym kontaktem z nimi, mogą spotkać się z ogromnym poziomem leku i stresu dziecka. Stres ten może być szczególnie duży gdy medyk jest ubrany w kombinezon epidemiologiczny. Dlatego Biuro Rzecznika Praw Dziecka zachęca do zapoznania się zaleceniami postępowania z dzieckiem w sytuacji badania na COVID-19 – aby dbać o ochronę dzieci, jak również wesprzeć pracowników ochrony zdrowia w ich działaniach.

 

W tym celu Stowarzyszenie Polski Oddział Towarzystwa Badań nad Emocjami i Przywiązaniem „Seas Polska” opracował wytyczne pn. Jak uspokoić dziecko w wieku przedszkolnym kiedy jesteś w kombinezonie epidemiologicznym:

 

I. Jeżeli to możliwe, przed spotkaniem z dzieckiem, POPROŚ NA OSOBNOŚCI RODZICA, żeby spokojnym głosem powiedział dziecku, że:

(1) niedługo przyjedzie dziwnie ubrany/a Pan/Pani, żeby sprawdzić czy dziecko jest zdrowe;

(2) rodzic będzie/nie będzie przy tym obecny;

(3) mama/tata będzie cały czas w kontakcie z Panią/Panem i będzie wiedzieć co się będzie działo.

 

Poproś też, żeby rodzic dopilnował, żeby dziecko wzięło swojego ulubionego pluszaka, lalkę lub kocyk do przytulenia.

 

II. Następnie, WYTŁUMACZ:

- Kim jesteś i dlaczego masz na sobie kombinezon, np.: Cześć, jestem (podaj swoje imię). Przyjechałam/em tu, żeby sprawdzić czy jesteś zdrowy. Zobacz, mam termometr. Musiałam/em włożyć na siebie ten śmieszny kostium i wyglądam trochę jak kosmita, astronauta/ robot/dinozaur/, a może przypominam Tobie jakąś postać z bajki, którą lubisz? Podoba Ci się? Można przy tym odwrócić uwagę dziecka skupiając się na śmianiu się z różnych części kombinezonu.  

 

- Dokąd pojedziecie oraz czy mama/tata będzie z dzieckiem, np.: Żeby Cię zbadać musimy pojechać do lekarza, który jest w szpitalu. Mama/tata pojedzie z Tobą/nie może teraz pojechać z Tobą i przyjedzie do Ciebie później. Teraz weź swojego ulubionego misia, lalkę lub kocyk, do którego będziesz mógł się przytulić tak, jak do mamy lub taty. W szpitalu będzie dużo ludzi, ale poproszę, żeby ktoś cały czas był przy Tobie, gdybyś czegoś potrzebował/a.

 

- Jeżeli widzisz, że dziecko jest zdenerwowane lub się boi zapewnij je, że to normalne i pozwól mu opisać, jak się czuje, np.: Większość dzieci w takiej sytuacji boi się lub złości. Widzę, że Ty też chyba jesteś bardzo zdenerwowany/a i pewnie się boisz. Czy mam rację?

 

- Zapewnij, że dziecko może pytać o wszystko, np.: Możesz mnie zapytać o wszystko. Czy chcesz teraz o coś zapytać?

 

JAK MÓWIĆ:

- Mów spokojnie.

- Podawaj tylko informacje zgodne z prawdą i dochowaj obietnicy. Nie mów dziecku niczego, co może sprawić, że poczuje się okłamane, bo nie podda się łatwo już żadnemu badaniu.

- Nie ciągnij, nie pchaj, nie szantażuj i w miarę możliwości postaraj się nie zmuszać do niczego.

- Nie krytykuj dziecka za negatywne zachowania związane z jego agresją, złością, czy płaczem. Postaraj się nie irytować z ich powodu. Dziecko okazuje w ten sposób swoje emocje, może w ten sposób protestować wobec działań na które się nie zgadza. Rozumiejąc ich przyczynę zignoruj je i zamiast tego staraj się nazywać emocje dziecka

- Chwal dziecko za pozytywne zachowania. Ignorowanie i nagradzanie zawsze stosuj w parze – samo ignorowanie nie zadziała.

- Dotyk (np. podanie ręki) działa uspokajająco, ale należy być przy tym spokojnym i ostrożnym, bo nie każdemu dziecku będzie on odpowiadał.

 

JAK POZYSKAĆ WSPÓŁPRACĘ DZIECKA?

- Daj dziecku aktywną rolę (np. niech coś potrzyma w karetce).

- Odwróć uwagę dziecka, przekieruj ją na coś innego (np. zwróć uwagę na coś za oknem).

- Jeżeli widzisz, że dziecko się uspokaja, pochwal jego wysiłki, np. Super lub Przybij piątkę.

 

W razie pytań, prosimy o kontakt z „SEAS Polska”: kontakt@seaspolska.org.

 

Opracowanie: „SEAS Polska”; Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski; Wydział Psychologii, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

 

Na podst. mat. org./UM