Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Pomagamy potrzebującym z całych sił!

2020-04-28

Nie tylko maseczki dla seniorów, nie tylko ozonatory dezynfekujące pomieszczenia publiczne na ternie Gminy Choroszcz, ale także pomoc żywnościowa – Gmina Choroszcz nie ustaje w pomaganiu!

Czwarta transza dystrybucji pomocy żywnościowej, przeprowadzana w 2020 roku w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, odbyła się we wtorek 28 kwietnia 2020 roku. Tradycyjnie: w remizie OSP, w godz. od 9.00 do 15.00.

 

Pomagali wszyscy: zarówno pracownicy M-GOPS w Choroszczy, wolontariusze, a także Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – to oni zawieźli produkty do domów tych osób i rodzin, które nie mogły odebrać żywności osobiście.

 

Wszystko odbyło się przy zachowaniu obowiązujących obostrzeń i środków ostrożności: pracownicy wydawali żywność w maseczkach ochronnych, rękawiczkach, dezynfekując pomierzenie, a także przyjmując osoby pojedynczo, prosząc także o zachowanie wymaganych odległości, jeśli utworzyła się kolejka.

 

Wydawanie żywności trwa w Choroszczy od 2015 roku. Obecnie, mimo trudnej sytuacji nie mamy wątpliwości, że żywność powinna być wydawana, a program kontynuowany – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Już drugi miesiąc wydajemy żywność w nowych – wymagających warunkach, i widzimy, że jest to możliwe. Zatem kolejna – majowa transza odbędzie się – deklaruje Burmistrz Wardziński. W zależności od decyzji służb sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa, do każdych okoliczności dostosujemy się. Co więcej, jesteśmy gotowi dostarczyć żywność potrzebującym osobiście. Na pewno Gmina Choroszcz nie pozostawi ich samym sobie – dodaje włodarz Gminy Choroszcz.

 

I potrzebujący nie pozostali bez pomocy: Do osobistego doręczenia wybrano takie osoby i rodziny, które nie byłyby w stanie lub byłoby im bardzo trudno przyjść i odebrać żywność osobiście – mówi Małgorzata Kiryluk, Dyrektor M-GOPS w Choroszczy – osoby schorowane, samotne, w podeszłym wieku, a także rodziny dysfunkcyjne, ze schorzeniami czy po prostu rodziny wielodzietnewymienia, dla których w obecnej chwili opieka nad dziećmi jest sprawą priorytetową – dodaje.

 

A wsparcie żywnościowe jest pokaźne: artykuły spożywcze, które potrzebujący otrzymuje się w ramach Podprogramu 2019 to ok. 50,5 kg na osobę, w tym znajdują się m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, biała fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowany); makaron jajeczny oraz kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana; artykuły mleczne (mleko UHT – 7 l, 2 kg sera podpuszczkowego  dojrzewającego); artykuły mięsne (np. ok. 3 kg szynki drobiowej, ok. 2 kg szynki wieprzowej mielonej, pasztet wieprzowy, makrelę w oleju). Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej rzepakowy, gołąbki w sosie pomidorowym i herbatniki maślane.

 

W poprzedniej – 5. edycji programu, udało nam się pomóc 181 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 423 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Za nami też niebagatelna wartość pomocy: 55 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że i obecna – 6. transza przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców – tych, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują – dodaje włodarz Wardziński.

 

Przypomnijmy, Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizuje od początku uruchomienia wsparcia. W 2020 roku współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy, choroszczańskim Stowarzyszeniem „Chcę żyć”, a także Bankiem Żywności z Suwałk. 6. edycja programu ruszyła w styczniu 2020 roku. Pomoc w obecnej edycji udzielana jest w okresie XII 2019-VII 2020.

 

Osoby, którym może być przyznana pomoc, są identyfikowane na podstawie kryterium dochodowego – na podstawie zasad obowiązujących w Podprogramie. W obecnej edycji kryterium dochodowe wynosi 1 402 zł – przypadających na osobę samotnie gospodarującą i 1 056 zł – na osobę w rodzinie (szczegóły dotyczące świadczeń włączonych do dochodu oraz wyłączonych z niego, zawiera dokumentacja projektu, z którą można zapoznać się w M-GOPS w Choroszczy).

 

Oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:
- warsztaty kulinarne;
- warsztaty edukacji ekonomicznej;
- warsztaty dietetyczne;
- warsztaty niemarnowania żywności,
oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

 

Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

UM