Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Gmina Choroszcz wspiera uczniów wykluczonych cyfrowo

2020-04-15

Uczniowie ze szkół z terenu Gminy Choroszcz: z Kruszewa, Złotorii oraz z miasta Choroszcz zostaną doposażeni w niezbędny sprzęt do zdalnej nauki. Za kwotę 60 tys. zł Gmina Choroszcz zakupi potrzebne komputery w ramach programu #zdalnaszkoła. A jeśli potrzeby będą większe – a wszystko na to wskazuje, wspomoże uczniów także sprzętem pochodzącym z zasobów pracowni komputerowych choroszczańskich placówek oświatowych. Rekrutacja do programu pomocowego trwa do wtorku 21 kwietnia do godz. 13.00.

Panująca w Polsce epidemia koronawirusa COVID-19 na wszystkich wymusza nowe zachowania i obostrzenia. Dotkliwie odczuwa to również szkolnictwo, które zostało zamknięte na wiele tygodni i nagle musiało sprostać nowym standardom prowadzenia zajęć. Uczniowie – zamiast w szkolnych ławach, zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety, wielu z nich nie posiada sprzętu lub dostępu do internetu, a to jest podstawa, by realizować podstawy programowe. Przed podobnym dylematem stanęła także Gmina Choroszcz. Jednakże od razu załączała działać.

 

Już od początku kwietnia Gmina Choroszcz zawnioskowała o sfinansowanie zakupu komputerów dla uczniów ze swojego terenu, którzy nie posiadają odpowiedniego oprzyrządowania umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji. Udało się. Z programu #zdalnaszkoła Centrum Projektów Polska Cyfrowa, za kwotę 60 tys. zł zostały zakupione laptopy. Ponieważ jednak liczba sprzętu może być niedostateczna, Burmistrz Choroszczy zdecydował, że w tym czasie, kiedy szkoły nie funkcjonują w tzw. normalnym trybie, a edukacja odbywa się on-line, stojący bezużytecznie w salach sprzęt komputerowy może być spożytkowany i wypożyczony uczniom, którzy go potrzebują.

 

Od razu, kiedy tylko możliwości dotacji pojawiły się, przystąpiliśmy do konkursu – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Jednakże to, co udało się pozyskać z programu #zdalnaszkoła, nie wyczerpuje naszych potrzeb. Dlatego zdecydowałem się skorzystać ze sprzętu, który w obecnej chwili stoi bezużyteczny w pustych dziś salach komputerowych naszych placówek edukacyjnych – dodaje. W ten sposób potrzebującym uczniom z naszej gminy dostarczymy narzędzia, których im brakuje. Dzięki temu ich nauka on-line w czasach epidemii będzie możliwa. Chcemy możliwie skutecznie zniwelować wykluczenie cyfrowe naszych młodych mieszkańców – dodaje włodarz Wardziński.

 

Wstępnie potrzeby uczniów Gmina Choroszcz ma rozpoznane – rodzice zgłaszają je nauczycielom, czy dyrektorom szkół. Aby problem rozwiązać systemowo, obecnie trwa weryfikacja rodzin i uczniów potrzebujących. Wnioski o nieodpłatne wypożyczenie sprzętu komputerowego można składać elektronicznie na: oswiata@choroszcz.pl lub opcjonalnie do Dyrektorów szkół jeszcze do 21 kwietnia br. do godz. 13.00. Więcej na www.choroszcz.pl oraz na stronach internetowych szkół na terenie Gminy Choroszcz.

 

Wsparciem z Gminy Choroszcz objęte są rodziny powyżej 3 dzieci, które są uczniami szkół na terenie gminy Choroszcz; rodziny te oświadczają, że nie mają możliwości zabezpieczenia sprzętu do nauki on-line swoim pociechom. Komputery są nieodpłatnie wypożyczane uczniom na czas zdalnej nauki w związku z pandemią COVID-19. Wraz z powrotem systemu edukacji na tzw. normalny tryb, komputery wrócą do szkół. Wszelkie zasady wypożyczenia sprzętu, a także odpowiedzialności za niego, szczegółowo opisuje Regulamin.

 

Projekt #zdalnaszkoła, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 to odpowiedź Centrum Projektów Polska Cyfrowa na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem.

 

Wartość sprzętu komputerowego, jaki Gmina Choroszcz przeznaczy na wsparcie uczniów wykluczonych cyfrowo na swoim terenie to blisko 100 tys. zł.

 

UM