Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Rząd RP: kolejne kroki w walce z koronawirusem od 1 kwietnia br.

2020-03-31

Rząd RP wprowadził kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Od 1 kwietnia br. – do odwołania każda osoba do 18. roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna; parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Zmieniają się też zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, zawieszeniu ulega działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia – przedstawiamy poniżej.

Żeby opanować rozprzestrzenianie się koronowirusa COVID-19 w Polsce, rząd RP 31 marca br. podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnych kroków ograniczających aktywność społeczeństwa. Większość z nas stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje brawurowe i nieodpowiedzialne, które narażają wszystkich na ryzyko zarażenia. Tymczasem przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Za wszelką cenę należy zahamować tempo, w jakim dochodzi do transmisji wirusa, ponieważ największa fala zachorowań przed nami. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad! Zwłaszcza, że za ich złamanie grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

 

OGRANICZENIA W LICZBIE KLIENTÓW W SKLEPACH, NA TARGACH, NA POCZCIE (OD 1.04.2020 R.)


* Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

 

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

 

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

WAŻNE! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 

* Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotyczą targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

 

PRZYKŁAD Jeśli na osiedlowym bazarze jest 20 punktów handlowych, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 

* Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

 

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

 

OGRANICZENIE FUNKCJONOWANIA SKLEPÓW BUDOWLANYCH I NOWE OBOWIĄZKI DLA WSZYSTKICH SKLEPÓW

 

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

 

We wszystkich sklepach będą obowiązywać nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa:

- od czwartku 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,

- w godzinach od 10.00 do 12.00 sklepy oraz punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

 

ZAMKNIĘTE HOTELE I INNE MIEJSCA NOCLEGOWE


Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

 

WAŻNE! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku 2 kwietnia 2020 roku.

 

UWAGA: Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych – dla tych osób hotele pozostają otwarte.

 

AUTOMATYCZNA KWARANTANNA DLA BLISKICH OSÓB W KWARANTANNIE (1.04.2020 R.)

 

Rozszerzono listę osób, które będą podlegały obowiązkowej kwarantannie domowej: od środy 1 kwietnia 2020 będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

 

PRZYKŁAD Jeśli jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

- powrotu z zagranicy

- kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

 

ZAWIESZENIE REHABILITACJI I ZAMKNIĘCIE SALONÓW KOSMETYCZNYCH I FRYZJERSKICH

 

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

 

Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

 

ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU OSÓB DO 18. ROKU ŻYCIA BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

 

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

 

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób: w dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;

- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności;

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Możesz przemieszczać się, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH

 

Wprowadza się także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

 

Z tego też powodu ogranicza się możliwość korzystania z rowerów miejskich.

 

2 METRY – MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ MIĘDZY PIESZYMI

 

Wprowadza się obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

 

Wyłączeni z tego obowiązku są:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

- a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

 

URZĘDY NA PRACY ZDALNEJ

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

 

LIMIT PASAŻERÓW RÓWNIEŻ W POJAZDACH 9+ (OD 2.04.2020 R.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Od czwartku 2 kwietnia rozszerza się ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny (np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników).

 

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

 

WAŻNE! Ograniczenie wchodzi w życie w czwartek 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

 

MIEJSCA PRACY – DODATKOWE ZABEZPIECZENIA DLA PRACOWNIKÓW (OD 2.04.2020 R.)


Od 2 kwietnia br. pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom:

- stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra;

- pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

WAŻNE! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

 

Wszystkie zasady bezpieczeństwa zebrano w jednej zakładce na gov.pl. Przeczytaj i zastosuj się!


Za: gov.pl/UM