Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Kwarantanna domowa – zaaplikuj sobie

2020-03-31

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka nad osobami objętymi kwarantanną. Została wprowadzona przez służby RP, pozwala połączyć się z policją lub innymi służbami ratowniczymi.

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja „Kwarantanna domowa” jest darmowa, bezpieczna i ogólnie dostępna.

 

Aplikacja „Kwarantanna domowa” umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, pozwala na podstawową ocenę stanu Twojego zdrowia, a także bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osób, które nie mają takiej możliwości dokonać samodzielnie.

 

Regulamin i politykę prywatności aplikacji „Kwarantanna domowa” przedstawiamy poniżej.

 

Pomóż sobie i nam

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wracają z zagranicy, ale także i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem.

 

Z kwarantanną wiążą się określone obowiązki, z których najważniejszy – to bezwzględny zakaz opuszczania miejsca, w którym kwarantannę odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim: zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

 

Aby to bezpieczeństwo było skutecznie zapewnione, policjanci sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie. Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat nawet do 30 tysięcy złotych. Jednak nie w tym rzecz, by nas karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – były skuteczne.

 

Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie. 

 

Dzięki aplikacji „Kwarantanna domowa”, możliwa jest lepsza realizacja obu celów: bezpieczeństwa i lepiej adresowanego wsparcia. Jak? Już wyjaśniamy:

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres, pod którym przejdziemy kwarantannę, oraz nasz numer telefonu.

Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

 

Czy na pewno...?

W weryfikacji przestrzegania zasad domowej kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji. W czasie kwarantanny mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij aplikację „Kwarantanna domowa”.

 

Jak aktywować aplikację?

 

Pobierz aplikację „Kwarantanna domowa” z Google Play lub App Store.

 

Zobacz wideo z instrukcjami przedstawiającymi jak zainstalować aplikację na różnych systemach, w których pracują nasze telefony.  


Jeśli zainstalujesz aplikację, krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego może się okazać, że Twoje dane nie dotarły jeszcze do naszego systemu. Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

 

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. System aplikacji jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

 

Zaraz po aktywacji aplikacji „Kwarantanna domowa” dostaniesz zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Ono jeszcze przyda się nie raz – poniżej dowiesz się do czego.

 

Selfie z ręki

 

Aplikacja aktywowana. Co dalej?

 

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – policja będzie SMSem wysyłała prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

 

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

 

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie policja będzie wysyłać osobom „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji.

 

Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewniają służby publiczne.

 

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykona zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że służby powinny sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

 

Praktyczna rada: korzystając z aplikacji nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajmy SMSy.

 

Bądźmy solidarni i odpowiedzialni


Dzięki aplikacji „Kwarantanna domowa” zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii: 48 22 165 57 44 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).

 

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji „Kwarantanna domowa” można szybko skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

 

Systematycznie do aplikacji dodawane są kolejne funkcjonalności. Chodzi o to, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało. Dla swojego i naszego bezpieczeństwa.

 

BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI. WARTO SOBIE POMAGAĆ W TYM TRUDNYM DLA WSZYSTKICH CZASIE.


W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji „Kwarantanna domowa” mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię: 22 165 57 44.

 

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

 

Regulamin i polityka prywatności aplikacji "Kwarantanna domowa"

 

Oprac. na podstawie: policja.pl, gov.pl/UM