Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Gmina Choroszcz kontynuuje pomoc potrzebującym – mimo pandemii koronawirusa nie wstrzymuje pomocy żywnościowej

2020-03-30

Od początku 2020 roku Gmina Choroszcz, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy oraz Stowarzyszeniem „Chcę żyć”, a także Bankiem Żywności z Suwałk udziela nieodpłatnej pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz. 6. edycja programu ruszyła w styczniu 2020 roku, a trzecia transza pomocy miała miejsce we wtorek 24 marca. Zachowano wszelkie środki ostrożności. Kto nie mógł odebrać żywności, pracownicy dowieźli ją do domu.

Trzecia transza wydawania artykułów spożywczych w gminie Choroszcz odbyła się we wtorek 24 marca 2020 roku w remizie OSP w Choroszczy przy ul. Dominikańskiej 22, ze względu na niecodzienne okoliczności – przy zachowaniu najwyższych środków ostrożności. Choć było to jeszcze przed ogłoszeniem przez Rząd RP zaostrzonych środków ostrożności, w tym przed oficjalnym zakazem zgromadzeń, pracownicy wydawali żywność w jednorazowych rękawiczkach, a także pilnowali, by podopieczni przebywali w pomieszczeniu i odbierali żywność pojedynczo, a także utrzymywali wymagane odstępy stojąc w kolejce.

 

Wydawanie żywności trwa w Choroszczy od 2015 roku. Obecnie, mimo trudnej sytuacji pracownicy nie mieli wątpliwości, że żywność powinna być wydawana, a program kontynuowany. Deklarują też, że kolejna – kwietniowa transza odbędzie się. W zależności od decyzji służb sanitarnych, albo będzie przebiegała podobnie jak w marcu lub też – jeśli okoliczności w związku z pandemią koronawirusa będą jeszcze bardziej zaostrzone, pracownicy będą gotowi dostarczyć żywność potrzebującym osobiście. Na pewno Gmina Choroszcz nie pozostawi ich samym sobie.

 

Przypomnijmy, inicjatorem podjęcia działań pomocowych Gminy Choroszcz był Burmistrz Choroszczy, Robert Wardziński, dlatego też Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizuje od początku uruchomienia wsparcia, czyli od 2014 roku. Od tej pory, mieszkańcy Gminy Choroszcz otrzymali łącznie blisko 55 ton produktów spożywczych. To niebagatelna suma! A będzie jeszcze większa, ponieważ od stycznia 2020 roku Gmina Choroszcz przystępuje do kolejnej – 6. edycji programu.

 

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w siedzibie M-GOPS w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2) lub pod nr tel.: 85 713 22 23.

 

W poprzedniej – 5. edycji realizacji programu, udało nam się pomóc 181 rodzinom, co przełożyło się na realną pomoc 423 osobom z terenu gminy Choroszcz – wylicza Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Za nami też niebagatelna wartość pomocy: 55 ton przekazanych produktów spożywczych. Wierzymy, że i obecna transza przyczyni się do poprawienia komfortu życia naszych mieszkańców – tych, którym nie wiedzie się najlepiej, i którzy naszej pomocy potrzebują – dodaje włodarz Wardziński.

 

Pomoc w obecnej edycji udzielana jest w okresie XII 2019-VII 2020.

 

Przypomnijmy, kto oraz w jakim zakresie może skorzystać z pomocy żywnościowej oferowanej przez Gminę Choroszcz w ramach Podprogramu 2019:

 

* OSOBY, KTÓRYM MOŻE BYĆ PRZYZNANA POMOC, są identyfikowane na podstawie kryterium dochodowego – na podstawie zasad obowiązujących w Podprogramie. W obecnej edycji kryterium dochodowe wynosi 1 402 zł – przypadających na osobę samotnie gospodarującą i 1 056 zł – na osobę w rodzinie (szczegóły dotyczące świadczeń włączonych do dochodu oraz wyłączonych z niego, zawiera dokumentacja projektu, z którą można zapoznać się w M-GOPS w Choroszczy).

 

* ARTYKUŁY SPOŻYWCZE, które można otrzymać w ramach Podprogramu 2019 to ok. 50,5 kg na osobę, w tym m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, biała fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowany); makaron jajeczny oraz kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana; artykuły mleczne (mleko UHT – 7 l, 2 kg sera podpuszczkowego  dojrzewającego); artykuły mięsne (np. ok. 3 kg szynki drobiowej, ok. 2 kg szynki wieprzowej mielonej, pasztet wieprzowy, makrelę w oleju). Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej rzepakowy, gołąbki w sosie pomidorowym i herbatniki maślane.

 

Dodajmy, że oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:

- warsztaty kulinarne; 

- warsztaty edukacji ekonomicznej;

- warsztaty dietetyczne;

- warsztaty niemarnowania żywności,

oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

 

Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w okresie grudzień 2019 – lipiec 2020, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.