Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > Zostań w domu!

Zostań w domu!

2020-03-28

Jest weekend, wiosna już z nami jest, a wspaniała pogoda kusi wyjściem na zewnątrz. My jednak apelujemy: ZOSTAŃ W DOMU i nie pozwól na rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa!

Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Nawet jeśli jesteśmy młodzi, zdrowi i statystycznie nie grożą nam poważne konsekwencje, mimo wszystko możemy być źródłem groźnego chorób, w tym toczącego cały świat, a także nasz kraj koronawirusa COVID-19. Będą nieświadomymi nosicielami możemy przyczynić się do zachorowań, a nawet śmierci osób, które są starsze, chore, mają obniżoną odporność. Dlatego też wszyscy musimy być odpowiedzialni i unikać wszelkich skupisk ludzi i kontaktów towarzyskich.

 

Przestrzegajmy zaleceń służb sanitarnych i postarajmy się z rozsądkiem spędzić czas społecznej kwarantanny. ZOSTAŃMY W DOMU! Unikajmy placów zabaw, siłowni zewnętrznych i innych miejsc, w których gromadzą się ludzie. Specjaliści odradzają też spędzanie czasu w gronie znajomych czy przyjaciół, którzy pomimo braku objawów choroby, mogą zarażać. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, którzy powinni zostawać w domach.

 

Co robić w domu? Pomysłów jest naprawdę dużo. Mamy czas na to wszystko, co do tej pory odkładaliśmy na później. Możemy poczytać książkę, obejrzeć film czy pograć w gry. Zachęcamy też, by zadzwonić, zwłaszcza do najstarszych członków rodziny – po to, by nie czuli się samotni i wiedzieli, że zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie. W czasie społecznej kwarantanny nie powinniśmy załatwiać żadnych spraw, także tych urzędowych czy bankowych, chyba że korzystając z kanałów łączności elektronicznej czy telefonicznej. Bez wyraźnej potrzeby nie należy chodzić do sklepów, a czas tam spędzony ograniczmy do niezbędnego minimum.

 

W tej wyjątkowo trudnej sytuacji musimy wziąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Dzisiaj zastosujmy ograniczenia, by z nadzieją patrzeć w przyszłość i jak najszybciej wrócić do normalności.

 

Mat. Gm. Kościerzyna/UM