Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Koronawirus – czym jest, jak ustrzec się jego zakażeniu oraz jak postępować w przypadku choroby

2020-03-04

Poniżej przedstawiamy informacje oraz materiały edukacyjne dedykowane koronawirusowi. Prosimy zapoznać się z nimi oraz postępować wedle zaleceń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

KORONAWIRUS to wirus o nazwie SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie.

 

Kto jest najbardziej narażony? Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 

Jak koronawirus się przenosi? Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem? Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej (metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej, w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

 

 

JAK ZAPOBIEGAĆ ZAKAŻENIU?


*CZĘSTO MYJ RĘCE, UŻYWAJĄC MYDŁA I WODY


*KIEDY KASZLESZ LUB KICHASZ, ZAKRYWAJ USTA I NOS


*ZACHOWAJ CO NAJMNIEJ 1 METR ODLEGŁOŚCI OD OSÓB, KTÓRE KASZLĄ I KICHAJĄ


 

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

 

Infolinia NFZ: 800 190 590

Więcej informacji: www.gov.pl/koronawirus

 

WAŻNE INFORMACJE

NA TEMAT POSTĘPOWANIA

W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA

KORONAWIRUSEM

 

Jeżeli nie odczuwasz objawów chorobowych lub jeśli masz gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, ALE w ciągu ostatnich 14 dni NIE podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem i NIE miałeś kontaktu z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

- zapytaj farmaceutę o zalecane środki zapobiegania infekcji

- zachowaj higienę osobistą: zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%)

- unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała

 

Jeżeli NIE odczuwasz objawów chorobowych, ALE w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

- zapytaj farmaceutę o zalecane środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji

- skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

 

Dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać:

- od farmaceuty

- na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590

- na stronie www.gov.pl/koronawirus

 

- w miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami

- zachowaj higienę osobistą: jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%)

- dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała

- w przypadku wystąpienia gorączki (38°C), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania

 

Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

- skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

- jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania

 

Informację o najbliższym oddziale chorób zakaźnych oraz dane teleadresowe stacji sanitarno-epidemiologicznej możesz uzyskać:

- od farmaceuty

- na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590

- na stronie www.gov.pl/koronawirus

 

Jeżeli jesteś chory, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa:

- używaj maski ochronnej;

- zachowaj higienę osobistą: zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania;

- jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%);

- ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego.