Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Radio Białystok w Szkole Podstawowej w Choroszczy

2020-03-02

26 lutego br. w Szkole Podstawowej w Choroszczy gościliśmy pana redaktora Marcina Mazewskiego z Polskiego Radia Białystok oraz panią Urszulę Glińską rzecznik prasową burmistrza Choroszczy. Wizyta miała związek z międzynarodowym projektem „Face to Face with the World”, który rozpoczął się w szkole od II semestru bieżącego roku szkolnego.

W tym międzynarodowym projekcie uczestniczą dzieci i młodzież z 24 państw świata, między innymi z: Maroka, Algierii, Ugandy, Egiptu, Bangladeszu, Syrii, Ghany, Gambii, Nigerii, Kamerunu, Senegalu, Tanzanii, Indii. Szkoła Podstawowa w Choroszczy nawiązała współpracę ze szkołą w Nairobi, stolicy Kenii, gdzie uczy się około 300 dzieci w wieku od 3 do 11 lat.

 

Pani dyrektor szkoły – Ewa Zawistowska, nauczyciele oraz uczniowie, biorący udział w projekcje, udzielili wywiadu naszej regionalnej rozgłośni. Odpowiadali na pytania dotyczące szczegółów projektu. Dzieci dzieliły się przede wszystkim swoimi wrażeniami ze spotkania z rówieśnikami z Kenii. Audycja była wyemitowana w piątek 28 lutego na antenie Polskiego Radia Białystok.

 

Tego dnia również odbyło się kolejne spotkanie online. Pomimo początkowych problemów technicznych, choroszczańscy uczniowie nie poddali się i udało im się połączyć z naszą partnerską szkołą, co wywołało żywiołową i radosną reakcję po obu stronach. Uczniowie z Kenii opowiedzieli o egzotycznych zwierzętach, a uczniowie z Polski – o zwierzętach domowych. Towarzyszyło temu mnóstwo pozytywnych emocji i uśmiechów. Nasi przyjaciele z Afryki zaprosili polskich kolegów i koleżanki do odwiedzenia ich pięknego kraju.

 

Jednocześnie ruszyła akcja charytatywna. Organizujemy zbiórkę przyborów szkolnych (m.in. zeszytów, kredek, ołówków, flamastrów, wycinanek) oraz plecaków, aby ułatwić naukę dzieciom w kenijskiej szkole. Zwracamy się do sponsorów (osób indywidualnych oraz firm), którzy chcieliby wesprzeć naszą akcję finansowo i pokryć koszty wysyłki paczek do Kenii. Zapraszamy serdecznie do dzielenia się dobrem, ponieważ ono powraca.

 

Joanna Chmur, Maria Jabłońska, Beata Gawryluk,
Joanna Gaweł, Barbara Joka i Anna Kozłowska

Mat. org./UM