Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Gmina Choroszcz pamięta o Żołnierzach Niezłomnych

2020-03-02

1 marca br. na cmentarzu w Izbiszczach odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Jak co roku, uroczystość celebrowaną przed jedyną w gminie Choroszcz kwaterą poległych żołnierzy podziemia, zorganizowało Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” wraz z M-GCKiS w Choroszczy.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Polski, następnie przedstawiciele Stowarzyszenia „Skała” i M-GCKiS w Choroszczy złożyli kwiaty i znicze.

 

Genezę powstania podziemia niepodległościowego i jego walki z okupantami Polski wygłosił prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała” – Grzegorz Krysiewicz, a następnie ks. Wojciech Kraśnicki, Proboszcz parafii w Konowałach przewodniczył modlitwie za pomordowanych i zmarłych żołnierzy, a także za tych, którzy przeżyli te wydarzenia.

 

Atmosfera uroczystości była wyjątkowa, gdyż odbywała się w całkowitej ciemności. Rozjaśniał ją tylko blask płonących pochodni i palących się na żołnierskich grobach zniczy.

 

Uroczystość zakończyła się okrzykiem: „Cześć i Chwała Bohaterom!” strażaków z OPS Kruszewo i OSP Izbiszcze. Cześć i Chwała Bohaterom.

Mat. org./UM