Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Wydawanie żywności potrzebującym w Gminie Choroszcz – 25 lutego 2020

2020-02-25

W 2020 roku Gmina Choroszcz, we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Choroszczy oraz Stowarzyszeniem „Chcę żyć”, a także Bankiem Żywności z Suwałk udziela nieodpłatnej pomocy żywnościowej najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Choroszcz. 6. edycja programu ruszyła w styczniu 2020 roku i potrwa do lipca.

Druga dystrybucja żywności odbywa się
we wtorek 25 lutego 2020 roku w godz. 9.00-15.00
w remizie OSP w Choroszczy przy ul. Dominikańskiej 22.


Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w siedzibie M-GOPS w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2) lub pod nr tel.: 85 713 22 23.

 

Przypomnijmy, kto oraz w jakim zakresie może skorzystać z pomocy żywnościowej oferowanej przez Gminę Choroszcz w ramach Podprogramu 2019:

 

* OSOBY, KTÓRYM MOŻE BYĆ PRZYZNANA POMOC, są identyfikowane na podstawie kryterium dochodowego – na podstawie zasad obowiązujących w Podprogramie. W obecnej edycji kryterium dochodowe wynosi 1 402 zł – przypadających na osobę samotnie gospodarującą i 1 056 zł – na osobę w rodzinie (szczegóły dotyczące świadczeń włączonych do dochodu oraz wyłączonych z niego, zawiera dokumentacja projektu, z którą można zapoznać się w M-GOPS w Choroszczy).

 

* ARTYKUŁY SPOŻYWCZE, które można otrzymać w ramach Podprogramu 2019 to ok. 50,5 kg na osobę, w tym m.in.: warzywa i owoce (np. groszek z marchewką, biała fasola, koncentrat pomidorowy, buraczki w postaci wiórek, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowany); makaron jajeczny oraz kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana; artykuły mleczne (mleko UHT – 7 l, 2 kg sera podpuszczkowego  dojrzewającego); artykuły mięsne (np. ok. 3 kg szynki drobiowej, ok. 2 kg szynki wieprzowej mielonej, pasztet wieprzowy, makrelę w oleju). Paczki żywnościowe uzupełniają też: cukier, olej rzepakowy, gołąbki w sosie pomidorowym i herbatniki maślane.

 

Dodajmy, że oferowanie żywności to nie wszystko – wsparcie obejmuje też działania towarzyszące, tj.:

- warsztaty kulinarne; 

- warsztaty edukacji ekonomicznej;

- warsztaty dietetyczne;

- warsztaty niemarnowania żywności,

oraz inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.

 

Pomoc oferowana mieszkańcom Gminy Choroszcz jest świadczona w okresie grudzień 2019 – lipiec 2020, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019, dotowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

 

Gmina Choroszcz pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 realizuje od początku uruchomienia wsparcia, czyli od 2014 roku. Do tej pory, mieszkańcy Gminy Choroszcz otrzymali łącznie ponad 55 ton produktów spożywczych.