Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

101 lat wyzwolenia Choroszczy uczciliśmy wielopokoleniowo. I z nowym otwarciem

2020-02-19

Było to święto prawdziwie wielopokoleniowe. 101. rocznicę wyzwolenia, Choroszcz uczciła – tradycyjnie 19 lutego, na Rynku 11 Listopada pod Pomnikiem Ofiar walk o Ojczyznę. Ale także w pewnym sensie nowatorsko, ponieważ przy dużym udziale choroszczańskiej młodzieży.

Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz wysłuchaniem Hejnału Choroszczy. Następnie prawdziwą lekcję historii przekazał zebranym Józef Waczyński – Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Usłyszeliśmy o rozmiarze walk i poświęcenia, z jakim nasi przodkowie walczyli o niepodległość Polski i Choroszczy. Pamięć bohaterów uczciliśmy minutą ciszy.

 

W dalszej kolejności do zebranych, ale przede wszystkim do młodzieży, następującymi słowami zwrócił się Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński: „Szanowni Państwo, Drodzy Goście, Mieszkańcy Gminy Choroszcz! Dziś mamy zaszczyt celebrować 101. rocznicę odzyskania przez Choroszcz niepodległości i tym samym symbolicznie zakończyć rok obchodów 100. rocznicy wyzwolenia naszego miasta i gminy. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy włączali się w obchody tego historycznego Jubileuszu przez cały rok. Dziękuję organizatorom szeregu rocznicowych wydarzeń odbywających się w naszej gminie. W tym miejscu dziękuję także młodym pokoleniom – naszej młodzieży za przybycie. Bowiem dziś chciałbym symbolicznie przekazać Wam, Droga Młodzieży, przywilej dbania o pamięć o naszych bohaterach”.  

 

W ten sposób – symbolicznie służba pamięci o wyzwoleniu Choroszczy została przekazana młodzieży. I aby faktowi stało się zadość, znicze pod pomnikiem złożyły wspólnie wszystkie pokolenia choroszczan – Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Józef Waczyński – prezes TPCh, Paulina Krysiewicz – przedstawicielka Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu, a także młodzież szkolna wraz z Panią Dyrektor – Ewą Zawistowską.

 

Na koniec, tradycyjnie, zgromadzeni wykonali pod pomnikiem wspólną fotografię – na pamiątkę uroczystości.

 

Choć pogoda tego dnia była wyjątkowo łaskawa, a słońce mocno przywoływało nadchodzącą wiosnę i nie pozwoliło nam zmarznąć, Burmistrz zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek do Urzędu.

 

Wielopokoleniowe obchody 101. rocznicy wyzwolenia Choroszczy były tradycyjne, ale i otworzyły nas na nowe: przysłowiową „pałeczkę” pamięci starsze pokolenia przekazały młodym, w myśl idei, by – jak mówił Burmistrz Wardziński: „pamiętać o synach naszej ziemi, o których tak zwana „wielka historia” nie zawsze wspomina. Ale my mamy obowiązek. To oni – legioniści i peowiacy, a także bezimienni bohaterowie codziennej walki o wolność, Polacy-Choroszczanie – wzięli na siebie ciężar budowania Niepodległej – Polski i Choroszczy. To im, jak też wielu pokoleniom wstecz oraz szeregu generacjom później zawdzięczamy to, że dziś słowa takie jak „pamięć”, „wolność” i „niepodległość” możemy odmieniać przez wszystkie przypadki i wypełniać taką treścią, która zgodna jest z naszymi ideałami i wartościami”.

Organizatorami 101. rocznicy wyzwolenia Choroszczy były: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy, Gmina Choroszcz, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

 

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Burmistrza Choroszczy.

 

UM