Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego – chce z Tobą współpracować

2020-02-12

Jeśli jesteś rolnikiem, który prowadzi sprzedaż bezpośrednią lub Rolniczy Handel Detaliczny; producentem bądź restauratorem, który dba o jakość, tradycję oraz lokalne pochodzenie surowców, albo wytwórcą, który dopiero chciałby uruchomić swą działalność – ta oferta jest właśnie dla ciebie! Wypełnij ankietę on-line!

Samorząd Województwa Podlaskiego zaprasza do udziału w wojewódzkiej akcji identyfikacji producentów w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego (PCPL).

 

Celem akcji jest promocja lokalnych produktów i wsparcie podlaskich producentów, rolników, przedsiębiorców oferujących żywność najwyższej jakości, wytworzoną z surowców z naszego regionu. Ich identyfikacja prowadzona jest za pośrednictwem ankiety on-line, którą wypełniają bezpośrednio zainteresowani producenci. Ankieta znajduje się pod adresem: producenci.wrotapodlasia.pl. 


Kto powinien wypełnić ankietę?

Ankieta skierowana jest do rolników, producentów, wytwórców – a także większych i mniejszych firm, które oferują żywność wysokiej jakości, opartą na surowcach pochodzące z terenu województwa podlaskiego. PCPL chce także dotrzeć do wszystkich, którzy myślą o uruchomieniu lub rozwijaniu swojej działalności w rolnictwie lub przetwórstwie.

 

W akcji mogą wziąć udział nie tylko na osoby i podmioty działające na obszarach wiejskich, ale też firmy zlokalizowane w miastach, o ile wykorzystują surowce z najbliższej okolicy oraz dbają o jakość produktów, w tym także kultywują lokalne dziedzictwo kulinarne.

 

Oferta skierowana jest też do właścicieli obiektów agroturystycznych oraz restauracji nastawionych na tradycyjną kuchnię opartą o lokalne surowce.

 

Jesteś rolnikiem i już prowadzisz dystrybucję „prosto do klienta”,
zarządzasz małą lub dużą firmą, w której dba się o jakość produktu, lokalne pochodzenie surowca oraz kultywuje się tradycje (może to być np. przetwórnia, tłocznia, masarnia, olejarnia, piekarnia, kiszarnia warzyw, kaszarnia itp.); jeśli prowadzisz restaurację lub agroturystykę, w której można zjeść kartacza lub babkę ziemniaczaną z lokalnych ziemniaków; jeśli dopiero planujesz uruchomić, którąś z powyższych działalności i nie wiesz jakie sprawy należy załatwić, aby dopełnienia formalności?
W każdym z tych przypadków koniecznie wypełnij ankietę!

 

Spotkania terenowe „O produktach – na poważnie”

Na przełomie lutego i marca 2020 roku PCPL organizuje serię spotkań terenowych (w Augustowie, Hajnówce, Łomży, Sokółce) pod hasłem „O produktach – na poważnie”. Mile widzianymi gośćmi tych wydarzeń, oprócz producentów, będą też wszyscy ci, którym bliskie są prezentowane zagadnienia. Podczas spotkań przewidziana jest też degustacja produktów lokalnych.

 

Rejestracja na spotkania prowadzona jest online za pośrednictwem strony: evenea.pl/event/PCPL.

 

Wzór prawidłowego zgłoszenia na stronie internetowej evenea.pl/event/PCPL.

 

Uwaga: ze względu na RODO, prosimy o niepodawanie danych osobowych w formularzu zgłoszeniowym (zamiast imienia prosimy podać miejscowość, zamiast nazwiska wskazać powiat, ponadto jeśli Twój mail zawiera dane osobowe, w odpowiednim polu można też wpisać ogólny adres na biuro – np. „produkty@podlaskie.eu”.). W przypadku problemów technicznych, zgłoszeń można dokonywać również mailem lub telefonicznie (kontakt – poniżej).

 

Do wyboru są następujące lokalizacje i terminy spotkań terenowych „O produktach – na poważnie”:

- w Augustowie – 25.02.2020, Urząd Miejski w Augustowie, ul. 3 Maja 60 (sala konferencyjna, I piętro);

- w Łomży – 27.02.2020, Starostwo Powiatowe w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 1/27 (sala konferencyjna, nr 104 parter);

- w Sokółce – 4.03.2020, Sokólski Ośrodek Kultury, ul. Grodzieńska 1 (kawiarnia „Lira”);

- w Hajnówce – 5.03.2020, Hajnowski Dom Kultury, ul. Tamary Sołoniewicz 4 (sala kolumnowa).

 

Każde ze spotkań zaczyna się o godzinie 15:00 i potrwa do ok. 18:00.

 

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w wybranym dniu.

 

Podczas spotkań będą poruszane tematy związane z:

- formalnościami podatkowymi i sanitarno-weterynaryjnymi związanymi z wprowadzaniem żywności do obrotu,

- wspólnymi formami promocji, w tym zwłaszcza z wykorzystaniem wojewódzkiej bazy produktów lokalnych na produkty.podlaskie.eu,

- rejestracją produktów tradycyjnych oraz certyfikacją żywności wysokiej jakości,

- produktem lokalnym w szkolnej stołówce, restauracji i agroturystyce,

- zacieśniania współpracy pomiędzy producentami i samorządem terytorialnym.

 

Na miejscu producenci będą mogli też wypełnić ankietę, dzięki której zaistnieją w wojewódzkiej bazie producentów, prowadzonej przez Samorząd Województwa Podlaskiego; będą otrzymywać nieodpłatnie informacje na temat działań promocyjnych czy wystawienniczych (targi, targowiska samorządowe etc.).

 

Spotkania zaplanowane są w interesującej formule dyskusyjnej. Jeśli więc ze strony uczestników pojawią się pytania, wątpliwości lub sugestie, PCPL będzie się do nich na bieżąco odnosić. Zachęca też do zgłaszania propozycji tematycznych jeszcze przed spotkaniem (mailowo lub telefonicznie, kontakt – poniżej).

 

Jeżeli obowiązki lub inne sprawy prywatne nie pozwolą dotrzeć na spotkanie w proponowanych terminach, nic straconego: Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego jest do dyspozycji w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku (więcej informacji na: PCPL.wrotapodlasia.pl).

 

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego – to korzyści dla Producentów: udział w różnorodnych inicjatywach, mających na celu zwiększenie opłacalności produkcji m.in. promocja w Internecie, broszurach, imprezach sprzedażowych; to również uzyskiwanie informacji o obowiązujących przepisach, a także wspólne dostawy np. do grup konsumenckich, stołówek, restauracji.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
M. Curie-Skłodowskiej 14
15-097 Białystok
pokój nr 311 (III piętro)
tel. 85 665 48 26
produkty@wrotapodlasia.pl

 

Mat. org./UM