Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

100 nowych drzew w Choroszczy! Zobacz, gdzie wyrosną

2020-02-11

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z wnioskodawczynią Moniką Tekielską-Chmielewską zapraszają na spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące projektu „100 drzew na 100-lecie niepodległości Choroszczy”, zakwalifikowanego do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Choroszcz w roku 2020.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 18 lutego 2020 roku o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Podczas spotkania organizatorzy przedstawią proponowane lokalizacje umiejscowienia drzew, które dedykowane są 100-leciu wyzwolenia Choroszczy, konsultując je jednocześnie z mieszkańcami.

 

Przypomnijmy, projekt ma charakter ekologiczno-patriotyczny i zakłada posadzenie 100 drzew w Choroszczy, by upamiętnić 100-lecie wyzwolenia Choroszczy, które gród nad Horodnianką świętuje jeszcze do 19 lutego 2020 roku. Miejsca nasadzeń drzew są uzgadniane z wieloma stronami: Gminą Choroszcz – jako właścicielem terenów, instytucjonalnymi zarządcami obszarów (np. szkołami, spółdzielnią mieszkaniową, ZECWiK w Choroszczy), architektem krajobrazu, a także z mieszkańcami.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy oddali głos na ten projekt i zapraszam do rozmowy o miejscach nasadzeń. Jako mieszkańcy Choroszczy wskażemy, gdzie w naszym otoczeniu brakuje cienia, zieleni, nawilżonego powietrza, słowem –  dużych, liściastych drzew. W ten sposób włączymy się także w podsumowanie rocznicy odzyskania przez Choroszcz niepodległości – mówi Monika Tekielska-Chmielewska, wnioskodawczyni projektu. Dzięki temu symbolicznie zamkniemy pierwsze stulecie niepodległości naszego miasta, a w kolejne wejdziemy na miarę potrzeb naszych czasów, tworząc przyjazne warunki – nie tyle nawet sobie, ile naszym dzieciom i, wnukom – dodaje.

 

„100 drzew na 100 lat niepodległości” to akcja mająca wymiar realny, ale i symboliczny. Jej ważnym elementem jest zarówno samo nasadzenie drzew, ale także za ich pomocą chcemy wyjątkowo oznaczyć przestrzeń: planujemy, by część z nich posadzić w miejscach jeszcze niezagospodarowanych w naszym mieście – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Wybrane rośliny lub całe aleje drzew zostaną opatrzone pamiątkowymi tabliczkami z notką historyczną i nazwą drzewa – dodaje włodarz. Do tej realizacji chcemy także zaangażować jak najwięcej osób, aby stała się ona inicjatywą jak najbardziej wspólnotową, angażującą mieszkańców naszego miasta  – konkluduje włodarz.

 

Do nasadzeń zostaną wybrane drzewa liściaste, typowe dla polskiego biotypu.

 

Nie ma wątpliwości, że projekt jest potrzebny i na pewno posłuży mieszkańcom Choroszczy oraz okolicznej przyrodzie. Drzewa mają zbawienny wpływ na całe otoczenie: nawilżają i filtrują powietrze, produkują tlen, czy ułatwiają retencjonowanie wody. Mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie – także psychiczne, bo uspokajają i pomagają w wyciszeniu, a kontakt z nimi obniża poziom stresu. Miejską faunę drzewa wzbogacają o miejsca życia ptaków, wiewiórek czy pszczół.

 

Spotkanie oraz sam projekt to dobra okazja do tego, aby się spotkać i wymienić proekologicznymi pomysłami na rozwój Choroszczy. Ponadto dzięki projektowi choroszczanie pozostawią wspaniałą pamiątkę w postaci 100 żywych pomników dla przyszłych pokoleń.

 

Szacunkowy koszt projektu to ok. 67 500 zł.