Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Na „Zdrowy rozwój – dobry start” mogą liczyć wszyscy I-klasiści Gminy Choroszcz

2019-10-16

Gmina Choroszcz, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Białymstoku i Powiatową Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Białymstoku, po raz czwarty realizuje na swoim terenie Program Profilaktyczny Zdrowy rozwój – dobry start. W jego ramach wszyscy pierwszoklasiści z choroszczańskich szkół podstawowych zostaną podani bezpłatnym przesiewowym badaniom słuchu, wzroku i wad postawy.

Program rozpoczyna się w II połowie października i będzie trwał do czasu zdiagnozowania wszystkich dzieci, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia br. Badania przesiewowe będą wykonywać pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku. Profilaktyką w zakresie słuchu, wzroku i wad postawy zostanie objętych ponad 100 dzieci z terenu gminy Choroszcz. Koszt badań, w wysokości 7 000,00 zł, w całości pokrywa choroszczański samorząd.

 

Program „Zdrowy rozwój – dobry start” jest bardzo potrzebny – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. My starsi i dojrzalsi odczuwamy, że padamy ofiarami tempa zmian cywilizacyjnych, a tym bardziej więc zmiany te dotykają młodszych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, na którą stawiamy w naszej gminie od lat – dodaje.

 

Rzeczywiście, zmiany trybu życia i postępujące schorzenia cywilizacyjne dotykają wszystkich i coraz częściej ich ofiarami padają też dzieci. Dlatego wiedza o kondycji zdrowotnej najmłodszych jest niezwykle potrzebna, a informacje o występujących nieprawidłowościach – wcześnie wykryte i zdiagnozowane – mogą przyczynić się do zahamowania postępu wielu chorób.

 

Dzięki programowi „Zdrowy rozwój – dobry start”, rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z badaniami, a Program pozwoli im zdobyć wiedzę o kondycji zdrowotnej ich pociech. Opiekunowie pozyskają także cenne informacje prozdrowotne i porady profilaktyczne podczas dodatkowych spotkań konsultacyjnych.

 

Gmina Choroszcz realizuje Program „Zdrowy rozwój – dobry start” na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.), korzystając z doświadczenia i specjalistycznego sprzętu Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku.

 

UM