Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Chcesz mieć swój mural w centrum Warszawy? Zainteresuj się Kampanią „Kolejowe ABC”

2019-10-01

Urząd Transportu Kolejowego zaprasza uczniów szkół podstawowych z całej Polski, także więc z Choroszczy do wzięcia udziału w Akcji Mural. Najlepszy pomysł na mural ozdobi ścianę w centrum Warszawy. Dzieci i młodzież mogą rywalizować o atrakcyjne nagrody zarówno dla zwycięskiej klasy, jak i całej szkoły. Konkurs trwa od 1 października do 15 grudnia 2019 r.

Konkurs organizowany przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach „Kampanii Kolejowe ABC” i przeznaczony jest dla uczniów klas III-VI szkół podstawowych z całej Polski. Zadaniem uczestników jest stworzenie najlepszej grafiki prezentującej zasady bezpieczeństwa na terenach kolejowych. Projekt powinien być związany tematycznie także z nosorożcem Rogatkiem, bohaterem „Kampanii Kolejowe ABC”.

 

Spośród wszystkich nadesłanych prac zostanie wybrany najlepszy projekt. Przy współpracy jego autorów i znanych artystów muralowców w czerwcu 2020 roku zwycięski koncept zostanie przeniesiony na ścianę budynku przy Placu Zawiszy w centrum Warszawy jako wielkoformatowy mural i będzie ozdobą stolicy przez kolejne pół roku.

 

Poza wielkoformatowym muralem, na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – zarówno dla biorących w nim udział uczniów, jak i dla uczestniczących szkół:

 

* dla zwycięskiej drużyny:

- wyjazd na 3-dniową zieloną szkołę do wybranego miejsca w Polsce, gdzie dotrzeć będzie można koleją;

- 20 000 zł na odmalowanie wybranych pomieszczeń w placówce, do której uczęszczają autorzy zwycięskiej pracy (w tym odmalowanie wybranych pomieszczeń szkolnych z naklejkami o powierzchni 10 m2, nawiązującymi do muralu oraz informujące o zasadach bezpieczeństwa ruchu kolejowego);

 

* dla 5 wyróżnionych drużyn:

- 5 000 zł na odmalowanie jednego pomieszczenia szkolnego w placówce, do której uczęszczają autorzy wyróżnionych prac (w tym naklejki o powierzchni 3 m2 nawiązujące do Kampanii „Kolejowe ABC” oraz informującymi o zasadach bezpieczeństwa ruchu kolejowego);

 

* dla wszystkich uczestników:

- książki edukacyjne „Kolejowe przygody Rogatka” oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać kolorowy projekt muralu w formacie A4 lub A3 w orientacji pionowej, w zespole liczącym od 3 do 30 uczniów z klas III-VI szkoły podstawowej. Prace należy przesłać do 15 grudnia 2019 r. za pomocą formularza dostępnego na stronie: www.kolejoweabc.pl/akcjamural.

 

Akcję merytorycznie i praktycznie wspiera m.in. psycholog dziecięca, dr Aleksandra Piotrowska, będąca społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Nad wykonaniem projektu muralu czuwać będą profesjonalni artyści muralowcy: Lucy Fidos oraz Bartek Podlewski, znani między innymi z murali ursynowskich w Warszawie.

 

Akcja Mural organizowana jest w ramach projektu „Kampania Kolejowe ABC”, realizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt został również objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Szczegółowe informacje o Akcji Mural dostępne są na stronie: www.kolejoweabc.pl/akcjamural.

 

Mat.org./UM