Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Choroszczańskie OSP najlepsze w powiecie!

2019-09-25

Tykocin w niedzielę 22 września stał się poligonem zmagań jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Odbyły się XI Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Białostockiego. Do rywalizacji stanęło 14 drużyn: 10 męskich i 4 kobiece, w tym dwie z gminy Choroszcz. I Choroszcz – w obu kategoriach pokazała, że jest niepokonana! Gratulujemy!

Strażaczki-ochotniczki oraz strażacy-ochotnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m (która polega na tym, że poszczególni zawodnicy biegną po specjalnie przygotowanym torze, przekazując sobie z rąk do rąk prądownicę, a po drodze wykonują różnorodne zadania i mierzą się z przeszkodami, m.in. muzą pokonać płotek, rów, tyczki, ściankę); druga konkurencja to ćwiczenie bojowe (w tym wypadku zawodnicy rozwijają węże na czas, tworząc linie gaśnicze. W jak najkrótszym czasie muszą tak podać prąd wody, by z odległości 5 m: obrócić tarczę obrotową, a także zbić pachołki).

 

Zespoły nie zawiodły i wspaniale przygotowały się do zmagań. Było widowiskowo i emocjonująco. Jednak to Choroszcz pokazała, że nie ma sobie równych i jest bezkonkurencyjna – drużyna kobieca OSP Pańki oraz drużyna męska OSP Złotoria zajęły pierwsze lokaty w swoich kategoriach! Jesteśmy dumni. I obu zespołom serdecznie gratulujemy!

 

Po zawodach drużyny swoimi wozami przejechały do centrum Tykocina na uroczystą dekorację zwycięzców. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz ze Starostą Powiatu Białostockiego Janem Perkowskim, a także z włodarzami innych gmin i przedstawicielami PSP i OSP dekorowali oraz nagradzali zwycięskie formacje OSP.

 

Poznajmy klasyfikację generalną XI Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Białostockiego:

 

DRUŻYNY MĘSKIE:

1. miejsce OSP Złotoria
2. miejsce OSP Chodory
3. miejsce OSP Jeżewo Stare
4. miejsce OSP Tykocin
5. miejsce OSP Suraż
6. miejsce OSP Łapy-Dębowina
7. miejsce OSP Letniki
8. miejsce OSP Turośń Kościelna
9. miejsce OSP Juchnowiec Dolny
10. miejsce OSP Pietkowo

 

DRUŻYNY ŻEŃSKIE:

1. miejsce OSP Pańki
2. miejsce OSP Piaski
3. miejsce OSP Suraż
4. miejsce OSP Choroszcz

 

Zawody szczebla powiatowego rozgrywane są co dwa lata i – jak każde – są formą intensywnego szkolenia pożarniczego członków OSP, niezbędnego do przygotowania strażaków-ochotników do działań ratowniczo-gaśniczych, które są na porządku dziennym w praktyce. To element stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu i przygotowania do służby społecznej w sytuacji prawdziwego zagrożenia.

 

Mat. org./UM