Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > Choroszczańskie OSP najlepsze w powiecie!
2019-09-25
Strażaczki-ochotniczki oraz strażacy-ochotnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50 m (która polega na tym, że poszczególni zawodnicy biegną po specjalnie przygotowanym torze, przekazując sobie z rąk do rąk prądownicę, a po drodze wykonują różnorodne zadania i mierzą się z przeszkodami, m.in. muzą pokonać płotek, rów, tyczki, ściankę); druga konkurencja to ćwiczenie bojowe (w tym wypadku zawodnicy rozwijają węże na czas, tworząc linie gaśnicze. W jak najkrótszym czasie muszą tak podać prąd wody, by z odległości 5 m: obrócić tarczę obrotową, a także zbić pachołki).
Zespoły nie zawiodły i wspaniale przygotowały się do zmagań. Było widowiskowo i emocjonująco. Jednak to Choroszcz pokazała, że nie ma sobie równych i jest bezkonkurencyjna – drużyna kobieca OSP Pańki oraz drużyna męska OSP Złotoria zajęły pierwsze lokaty w swoich kategoriach! Jesteśmy dumni. I obu zespołom serdecznie gratulujemy!
Po zawodach drużyny swoimi wozami przejechały do centrum Tykocina na uroczystą dekorację zwycięzców. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz ze Starostą Powiatu Białostockiego Janem Perkowskim, a także z włodarzami innych gmin i przedstawicielami PSP i OSP dekorowali oraz nagradzali zwycięskie formacje OSP.
Poznajmy klasyfikację generalną XI Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Białostockiego:
DRUŻYNY MĘSKIE:
1. miejsce OSP Złotoria
2. miejsce OSP Chodory
3. miejsce OSP Jeżewo Stare
4. miejsce OSP Tykocin
5. miejsce OSP Suraż
6. miejsce OSP Łapy-Dębowina
7. miejsce OSP Letniki
8. miejsce OSP Turośń Kościelna
9. miejsce OSP Juchnowiec Dolny
10. miejsce OSP Pietkowo
DRUŻYNY ŻEŃSKIE:
1. miejsce OSP Pańki
2. miejsce OSP Piaski
3. miejsce OSP Suraż
4. miejsce OSP Choroszcz
Zawody szczebla powiatowego rozgrywane są co dwa lata i – jak każde – są formą intensywnego szkolenia pożarniczego członków OSP, niezbędnego do przygotowania strażaków-ochotników do działań ratowniczo-gaśniczych, które są na porządku dziennym w praktyce. To element stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu i przygotowania do służby społecznej w sytuacji prawdziwego zagrożenia.
Mat. org./UM