Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Dożynki Wojewódzkie 2019 w Tykocinie

2019-09-11

Tegoroczne Wojewódzkie Święto Plonów odbędzie się 14 września w Tykocinie. Jest ono organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Gminę Tykocin jako gospodarza wydarzenia.

Dożynki są przede wszystkim podziękowaniem za tegoroczne plony oraz codzienną pracę i trud rolników. Warto więc spotkać się 14 września w Tykocinie i wspólnie podziękować za ukończenie żniw i prac polowych. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji oraz bardzo bogaty program.

 

Podlaskie Święto Plonów rozpoczną nabożeństwa: o godz. 9.00 w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku liturgię odprawi Biskup Supraski Andrzej, natomiast msza polowa na placu przy kościele pw. św. Trójcy w Tykocinie rozpocznie się o godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

 

Uroczystości dożynkowe odbędą się na Placu Czarnieckiego w Tykocinie. To tam, po nabożeństwie i po części oficjalnej, zobaczymy występy zespołów folklorystycznych, m.in. Kurpi Zielonych. W programie Święta Plonów jest oczywiście przekazanie chleba dożynkowego, pokaz obrzędów związanych z tym świętem i wybór najpiękniejszego wieńca. Poznamy też laureatów konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”.

 

Amatorzy regionalnej kuchni będą mogli skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków. Na tykocińskim Placu nie zabraknie też straganów z ludowym rękodziełem.

 

Dożynki Wojewódzkie 2019 uświetnią też koncerty: o godz. 18.00 na scenie wystąpi Janusz Laskowski, a o 20.30 zespół Focus. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Mat. org./UM