Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Mobilna wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi" – od 30 lipca na Rynku w Choroszczy

2019-07-31

30 lipca na Rynku 11 Listopada w Choroszczy została zainaugurowana wystawa „Sue Ryder. Życie dla ludzi". Przedstawia brytyjską działaczkę charytatywną, wielką przyjaciółkę Polski, która odważnie niosła pomoc cierpiącym przez wojnę, a po zakończeniu działań wojennych przywoziła do Polski dary poszkodowanym, budowała domy opieki. Dziś – nieco zapomniana postać Sue Rider jest wzorem w czasach, kiedy to my w sposób wolny i dowolny możemy pomagać innym. Wystawa w na Rynku w Choroszczy potrwa do 31 sierpnia 2019 roku.

Sue Ryder – to Angielka, która tak wiele zrobiła dla kraju nad Wisłą. Z pewnością może być wzorem dla wszystkich. W czasie wojny służyła w korpusie FANY przy brytyjskiej agendzie rządowej SOE (Special Operations Executive), wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. W ramach tej organizacji pracowała w tajnych bazach wojskowych, gdzie Cichociemni przechodzili szkolenia do swych misji. Poznała wówczas wielu Polaków, którzy imponowali jej swym męstwem i miłością do Ojczyzny.

 

Po wojnie w 1953 r. Sue Ryder założyła fundację swego imienia, pomagającą ludziom cierpiącym i potrzebującym pomocy, jako żywy pomnik ofiar wojny.

 

Wkrótce zaczęła przyjeżdżać także do Polski. Przywoziła dary, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Fundacja Sue Ryder szybko rozprzestrzeniła swą działalność na kilkanaście krajów Europy, a także Azji i Afryki.

 

Celem wystawy prezentowanej od 30 lipca na Rynku 11 Listopada w Choroszczy jest nie tylko przypomnienie sylwetki tej niezwykłej kobiety, ale także ukazanie dotychczasowej działalności Fundacji Sue Ryder, a nade wszystko promowanie idei dobroczynności i wolontariatu. By wzmacniać wrażliwość ludzi na niesienie pomocy potrzebującym, wskazując konkretne formy wsparcia: od darowizn, zarówno w postaci datków pieniężnych, jak i rzeczowych, po ofiarowanie swojego czasu i umiejętności. Dzięki tej ekspozycji chcemy pokazać ludziom, że każdy może dać z siebie coś dla innych, wystarczy tylko odrobina dobrej woli. Wystawa jest adresowana do szerokiego odbiorcy zarówno młodego, jak i dojrzałego.

 

Wystawę „Sue Ryder. Życie dla ludzi” można oglądać na Rynku 11 Listopada w Choroszczy od 30 lipca do 31 sierpnia 2019 roku. Zapraszamy!

 

Organizatorem wystawy jest Muzeum Sue Rider w Warszawie.

Mat. org./UM