Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Wysoka temperatura, lekki wiaterek i przejrzyste niebo? Przyjemnie? Nie – bardzo niebezpiecznie

2019-06-25

Są wakacje, więc doskonale, że jest gorąco. Zwłaszcza tak jak u nas, na Podlasiu, gdzie temperatury nie są aż tak piekielnie wysokie jak nad resztą kraju czy Europy. To wymarzona pogoda na opalanie, swobodne kąpanie się w słońcu, tym chętniej więc wystawiamy się na jego oddziaływanie. Aby zaczerpnąć jak najwięcej i nacieszyć się – bo przecież za chwilę to minie. Ale nie dajmy się zwieźć – przy takich warunkach, znacząco zwiększa się ryzyko poparzeń. Przez kilka najbliższych dni będziemy poddani wysokiemu i bardzo wysokiemu promieniowaniu UV.

Intensywne słońce przy niemal bezchmurnym niebie oraz napływ przejrzystego powietrza to gwarancja niemal bezchmurnej, fantastycznej pogody. Jednak tego rodzaju układ przynosi nowe zagrożenie: wysokie i bardzo szkodliwe promieniowanie UV. – Czyste powietrze przepuszcza więcej promieniowania nadfioletowego, a wiaterek i niezbyt wysoka temperatura powietrza nie sygnalizują, że już spiekamy się na raka – podają w komentarzu meteorologowie z serwisu Meteo.pl. Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed wysokim promieniowaniem ultrafioletowym.

 

W najbliższych dniach cała Polska objęta zostanie promieniowaniem UV, które osiągnie poziom 7 oraz 8, co oznacza wysokie oraz bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu. W praktyce oznacza to, że ekspozycja na słońce dłużej niż 30 minut dziennie, może doprowadzić do bardzo szybkiego opalenia, a nawet oparzenia skóry. Trzeba wiedzieć, że wysoki wskaźnik indeksu UV może powodować uszkodzenia organizmu w postaci np. zaćmy, mutacji w strukturze DNA, a nawet przyczynić się do powstania raka skóry. Obok wysokiego promieniowania UV, drugim zagrożeniem letniej i upalnej pogody jest udar cieplny.

 

Przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV można i trzeba się chronić: nosić okulary przeciwsłoneczne, używać kremów z filtrem min. SPF 15 lub najlepiej wyższym, ochraniać ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy. Przede wszystkim jednak ograniczać czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed oraz po górowaniu Słońca. Czas górowania słońca przyjmowany jest w godzinach 11.00-16.00. Z kolei maksimum promieniowania UV pojawi się w godzinach od 12.00 do 14.00. Jest to najbardziej niebezpieczny czas dla naszych organizmów.

 

Eksperci szacują, że pod względem średnich temperatur czerwiec 2019 roku przejdzie do historii jako najbardziej gorący ze wszystkich czerwców od ponad dwóch stuleci!

 

Zatem nie poddawajmy się beztrosko wysokiej temperaturze, lekkiemu wiaterkowi i przejrzystemu niebu. Takie okoliczności pogodowe wydają się być przyjemne, jednak dla naszego zdrowia mogą być bardzo niebezpieczne. I nieodwracalne w skutkach.

UM