Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

W DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA #ZaczynamOdSiebie

2019-05-11

11 maja jest Dniem Bez Śmiecenia. O postawach proekologicznych wiele mówi się od lat, jednak tej wiedzy nigdy za wiele. Zachęcamy: sprawdźmy się w czterech krokach #ZaczynamOdSiebie i włączmy te działania do naszej codzienności, by zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko.

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 roku co najmniej 55% odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 roku było to nieco poniżej 27% (GUS, Ochrona Środowiska 2018, www.stat.gov.pl). Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a my-konsumenci nie zmienimy swoich nawyków tak, by poprawnie segregować śmieci i nie generować niepotrzebnych odpadów.

 

Dlatego XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie. W ten sposób Rekopl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. zachęca, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska lub, co gorsza, do środowiska. W tym celu przygotował wskazówki – jak prostymi zmianami możemy zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko:

 

- po pierwsze, UNIKAM: zachęcamy do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych i/lub nadmiernych opakowań na rzecz korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

 

- po drugie, PLANUJĘ: zachęcamy do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

 

- po trzecie, SEGREGUJĘ: w większości gmin obowiązuje, zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nim problemy. Zwracajmy uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.

 

- po czwarte, WYKORZYSTUJĘ: tym przekazem zwracamy uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Zachęcamy do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania rozmaitych rzeczy w nowy sposób.

 

Niech Dzień bez Śmiecenia będzie impulsem do działania. My także podejmujmy własne inicjatywy, np. konkursy, warsztaty, pogadanki wpisujące się w założenia działań proekologicznych.

 

Warto aktywnie brać udział w akcji, dzielić się wiedzą i organizować własne inicjatywy. Wszyscy zaangażowani zostaną nagrodzeni specjalnym certyfikatem uczestnictwa.

 

Aby być na bieżąco, można polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/. Przygotowaliśmy tam wiele wskazówek – jak prostymi krokami każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na stan naszego środowiska.

 

Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki i wspólnie z nami – Zacznij Od Siebie! #ZaczynamOdSiebie.

 

* Dane zawarte w artykule pochodzą z: GUS, Ochrona Środowiska 2018 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/ochrona-srodowiska-2018,1,19.html.

Mat. org./UM