Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Idę, bo chcę żyć! Pomyśl o sobie już dziś!

2019-04-05

Każda zdrowa Polka w wieku 50-69 lat ma możliwość raz na dwa lata bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne. Zachęcamy, a wręcz namawiamy do wykonywania tych badań, gdyż nowotwory piersi dosięgają coraz większą populację kobiet w Polsce, a badanie mammograficzne jest obecnie jedyną naukowo potwierdzoną metodą wczesnego wykrywania zmian w obrębie gruczołu piersiowego, które umożliwia całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej.

Bezpłatne badania mammograficzne odbędą się w Choroszczy 11 kwietnia 2019 roku.

 

Mammobus będzie czekał na Panie na Rynku 11 Listopada.

 

Na badanie należy zarejestrować się telefonicznie: 58 767 34 44; 58 767 34 55

od pon. do pt., w godz. 8.30 do 19.30.

 

Badania realizowane są przez Stowarzyszenie „Moja Mammografia”, które powstało głównie w celu propagowania badań mammograficznych, jako jedynego w skali populacyjnej obecnie sposobu na wykrycie wczesnych postaci nowotworu piersi.

 

Mammografia to wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego w urządzeniu zwanym mammograf, służącego do prześwietlania tkanki gruczołu sutkowego w celu jej diagnozowania. Określenie „mammografia” składa się z dwóch słów : 1. „mammo” z łac. „pierś” i 2. „grafia” z gr. – „opis”.

 

Pierwsze wykorzystanie mammografii przypisuje się niemieckiemu lekarzowi Albertowi Salamonowi z Berlina, któremu w 1913 roku udało się zdiagnozować zmiany anatomiczne w obrębie gruczołu sutkowego. Jednak ponad pół wieku zabrało społeczeństwu medycznemu zaakceptowanie narzędzia medycznego, jakim jest mammografia.

 

Obserwujemy trzy okresy rozwoju w historii mammografii. Pierwszy okres przypada na lata 1913-1940, drugi – na lata od 1940 do 1970 i trzeci okres – od roku 1970, gdzie wysokiej jakości mammografii towarzyszyła niska dawka promieniowania i ostatecznie opracowano urządzenia mammograficzne tak zaawansowane, że można je stosować zarówno w praktyce diagnostycznej, jak i w przesiewowych programach populacyjnych.

 

Mammografia obecnie jest złotym standardem w populacyjnych programach przesiewowych, ratując zdrowie i życie milionom Kobiet na całym świecie.

 

Moja Mammografia jest symbolem każdej kobiety, która jest świadoma i odpowiedzialna.

 

Oprac. UM
na podstawie: www.mojamammografia.pl