Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > STOP pożarom traw!

STOP pożarom traw!

2019-04-03

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Mimo rosnącej świadomości społecznej w tej kwestii, jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. A prawda jest taka, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne dla naszego życia, bezpowrotnie niszczy florę i faunę, ale również jest zabronione prawem. Za niestosowanie się do przepisów, grożą wysokie kary, nawet z utratą dopłat bezpośrednich.

W związku z tym 22 marca 2019 roku sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim zainaugurowali kampanię społeczną „STOP pożarom traw”!

 

Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Mimo rosnącej świadomości społecznej w tej kwestii, jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię.

 

Rozpoczęcie kampanii przeciwko wypalaniu traw w marcu nie jest przypadkowe. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W 2018 roku podlascy strażacy odnotowali 933 pożary traw i nieużytków, co stanowi 23,4% wszystkich pożarów w woj. podlaskim. Średnio akcja gaśnicza trwała 18 minuty i 35 sekund, a strażacy wyjeżdżali co 9 godzin i 22 minuty.

 

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku, w wyniku pożarów traw zginęło 7 osób, a 81 zostało rannych, z czego 11 w województwie podlaskim.

 

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

 

Wypalanie traw to także koszty ekonomiczne, które niepotrzebnie ponosimy jako społeczeństwo, ponieważ niemal wszystkie pożary traw i nieużytków spowodowane są przez człowieka. W 2018 roku w gaszeniu pożarów traw było zaangażowanych 8311 strażaków, użyto 1795 pojazdów, a do gaszenia  zużyto 2 707 000 m3 wody. Wypalanie traw na łąkach i pastwiskach prowadzi także do utraty dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

 

Osoby, do których nie docierają argumenty inne jak prawne powinni pamiętać, że wypalanie traw jest prawnie zabronione. Za ten czyn grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie wielu osób albo mienie w wielkich rozmiarach, można trafić do więzienia na okres do 10 lat.

 

Kampania „STOP pożarom traw” na terenie województwa podlaskiego kierowana jest do wszystkich, ale przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców.

 

PAMIĘTAJMY, WYPALANIE TRAW:


- JEST NIEBEZPIECZNE DLA LUDZI I PRZYRODY,


- JEST PRAWNIE ZABRONIONE,


- PROWADZI DO UTRATY DOPŁAT BEZPOŚREDNICH,


- ANGAŻUJE DUŻE SIŁY STRAŻY POŻARNEJ.

 

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” działa strona internetowa: www.stoppozaromtraw.pl

Na podstawie:
bryg. Tomasz Gierasimiuk, KW PSP w Białymstoku/UM