Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Kładka Śliwno-Waniewo drożna już z obu stron

2019-03-15

Narwiański Park Narodowy informuje, że warunki na rzece Narew pozwalają już w pełni korzystać z kładki Śliwno-Waniewo. Od strony miejscowości Śliwno w gm. Choroszcz można bez przeszkód wchodzić bezpośrednio na parkowy odcinek kładki (zresztą, od momentu otwarcia kładki w grudniu 2018 roku, można było bez problemu poruszać się tym odcinkiem). Od strony Waniewa trzeba skorzystać z infrastruktury gminy Sokoły.

Przy obecnych stanach wód rzeki Narew, wejście na kładkę od strony Waniewa jest możliwe wyłącznie przez teren Centrum Informacji Turystycznej; w tym celu należy przejść przez bramkę prowadzącą na posesję, i dalej przez fragment kładki należący do gminy Sokoły.

 

Przy niskim poziomie wody dojście możliwe jest również przez łąkę nad brzegiem rzeki od strony nieczynnej wieży widokowej. Przypominamy, że gminna wieża widokowa oraz wejście na kładkę od strony przystani w Waniewie są zamknięte.

 

Uprzedzamy, że elementy konstrukcji pływających pomostów są nowe i jeszcze niewyrobione, więc korzystanie z nich w pojedynkę może być utrudnione.

 

Pływające pomosty są samoobsługowe. Podchodząc do przeprawy, należy poszukać łańcucha – jedną stroną przypiętego do podłoża kładki, a drugą – do pontonu. Wówczas należy przyciągnąć ponton do siebie i wsiąść na pokład; prosimy o zwrócenie uwagi na równomierne rozmieszczenie osób na pontonie (aby nie przeciążyć żadnej ze stron). Pamiętajmy, że na większych pomostach może przebywać jednorazowo 15 osób, na małym – maksymalnie 10. Na drugi brzeg przeprawiamy się za pomocą stalowych lin znajdujących się nad barierkami, którymi przeciągamy się z jednego fragmentu kładki na drugi. Podczas płynięcia, prosimy o zamykanie bramek zabezpieczających. Należy płynąć powoli, unikając zderzenia z kładką. Dzieci i młodzież do lat 15 mogą korzystać z przeprawy wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Ważne: nie wolno przywiązywać pontonów łańcuchami do kładki.

 

Informacja dla rowerzystów: ze względu na siatkę antypoślizgową, bardzo prosimy o prowadzanie rowerów po kładce.

 

Ważne i oczywiste: przy wieżach i dostrzegalniach umieszczone są kosze, do których prosimy wrzucać zużyte opakowania, aby nie zanieczyszczać terenu Parku Narodowego.

 

UWAGA! Na kładce Śliwno-Waniewo obowiązują bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego w cenie 5 zł/osobę/dzień (normalny) lub 2,5 zł/osobę/dzień (z ulg mogą skorzystać uczniowie, studenci, emeryci, renciści). Dzieci do lat 7 i mieszkańcy gmin: Choroszcz, Turośń Kościelna, Suraż, Łapy, Tykocin, Sokoły i Kobylin Borzymy są zwolnieni z opłat.

 

Zakupu biletów można dokonać w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz on-line poprzez stronę: www.npn.pl. Od kwietnia sprzedaż biletów będzie prowadzona również przy kładce.

 

Życzymy Państwu miłych wrażeń.

 

Mat. org./UM