Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Komunikat Sanepidu: jakość wody w wodociągu Choroszcz

2019-01-22

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku w dn. 21.01.2019 informuje, że w wodzie z wodociągu Choroszcz, zaopatrującego miejscowości: Choroszcz, Dzikie, Dzikie Kolonia, Jeroniki, Krupniki, Łyski, Kolonia Porosły, Porosły, Sienkiewicze, Żółtki oraz Żółtki Kolonia w dalszym ciągu utrzymuje się podwyższona zawartość mikroorganizmów – pow. 300 jtk/l ml. Woda ta nie stwarza jednak istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumów. Profilaktycznie Sanepid zaleca, aby przed spożyciem wodę przegotowywać min. 2 minuty, a następnie pozostawić do ostudzenia.

 

W wodociągu Choroszcz Sanepid stwierdził: przekroczenie normatywu higienicznego w zakresie ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72 h – powyżej 300 jtk/l ml.

 

Sanepid informuje, że trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017r. (Dz. U. z 2017r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

 

Bakterie w przedmiotowym wodociągu nie stwarzają istotnego zagrożenia zdrowia dla konsumentów. Woda nadaje się do spożycia i na potrzeby gospodarcze. Wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci do lat 2 oraz osób ze zmniejszoną odpornością, należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania, pozostawić do ostudzenia.

 

Komunikat PPIS przedstawiamy TUTAJ.