Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Warunki są ekstremalne, tym bardziej dbajmy o siebie nawzajem

2019-01-16

Od kilku dni, a zwłaszcza w ostatnim czasie zima wszystkim nam daje się prawdziwie we znaki. Pokrywa śnieżna wynosi powyżej 30 cm. Warunki na wszystkich drogach: gminnych, powiatowych, ale także w większych miastach i na drogach krajowych oraz nawet na trasach międzynarodowych są ekstremalnie trudne. Choć służby porządkowe pracują, nie zawsze są w stanie dotrzeć wszędzie na czas. Centra miast „stoją”, a odcinki kilkusetmetrowe pokonujemy w kilkadziesiąt minut – znacznie dłużej niż zwykle. W tych ekstremalnych warunkach szczególnie prosimy wszystkich o cierpliwość, wyrozumiałość i zdrowy rozsądek. Dbajmy o siebie nawzajem.

W gminie Choroszcz służby odpowiedzialne za zimowe odśnieżanie dróg pracują na pełnych obrotach od początku zimy, a w ostatnim czasie działają wyjątkowo intensywnie. Dbają o to, aby główne drogi w gminie Choroszcz udrożnić i uczynić przejezdnymi. W tak ekstremalnych warunkach pogodowych, prosimy wszystkich o cierpliwość, wyrozumiałość i zdrowy rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Przypominamy jednocześnie, że obowiązek odśnieżania chodników i ciągów pieszych – aby były drożne i bezpieczne do przejścia – ciąży na właścicielu nieruchomości, przy której się znajdują. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1454), na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku przez uprzątniecie błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Prosimy więc właścicieli posesji, aby pomyśleć o innych użytkownikach korzystających z chodników i ciągów pieszych i w miarę możliwości uprzątnąć śnieg zalegający na nich; prosimy, aby śnieg składać wzdłuż osi krawężnika i nie wyrzucać go na drogę lub jezdnię.

 

Za nami wyjątkowo intensywne opady śniegu i aura nas nie rozpieszcza: przed nami popołudnie z marznącymi opadami i ryzyko gołoledzi. Wedle prognoz białostockich meteorologów, śnieg szybko nas nie opuści. Jeszcze raz apelujemy: w tych ekstremalnych warunkach szczególnie zachowajmy cierpliwość, wyrozumiałość i zdrowy rozsądek.