Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Komunikat Sanepidu: woda w gm. Choroszcz z żelazem i mętna, ale nie stwarza zagrożenia

2018-11-27

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w wodzie z wodociągu Choroszcz, zaopatrującego miejscowości: Choroszcz, Dzikie, Dzikie Kolonia, Jeroniki, Krupniki, Łyski, Kolonia Porosły, Porosły , Sienkiewicze, Żółtki oraz Żółtki Kolonia stwierdzono podwyższoną zawartość żelaza oraz mętność. Woda taka wpływa na pogorszenie wartości organoleptycznych (pogarsza wygląd i smak wody), jednak nadaje się do spożycia oraz na potrzeby gospodarcze; nie stwarza istotnego zagrożenia dla zdrowia konsumów. Profilaktycznie Sanepid zaleca, aby ją przegotowywać.

 

 

W wodociągu Choroszcz Sanepid stwierdził:

- ponadnormatywną zawartość żelaza – w ilości od 194 do 380 pg/1;

- podwyższoną mętność – w ilości od 1,7 do 2,6 NTU;

- przekroczenie normatywu higienicznego w zakresie ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72 h – powyżej 300 jtk/l ml.

 

Sanepid informuje, że zawartość żelaza w wodzie do spożycia przez ludzi nie powinna przekraczać 200 jig/1, mętność nie powinna przekraczać 1NTU. Zaleca się, aby ogólna liczba mikroorganizmów nie przekraczała 200 jtk/l ml w kranie konsumenta.

 

PPIS podaje, że bakterie w wodociągu Choroszcz nie stwarzają istotnego zagrożenia zdrowia dla konsumentów. Woda nadaje się do spożycia i na potrzeby gospodarcze. Wodę przeznaczoną do spożycia i przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci do lat 2 oraz osób ze zmniejszoną odpornością, należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania, pozostawić do ostudzenia.

 

Podwyższona zawartość żelaza i podwyższona mętność występująca na poziomie jak wyżej wpływa na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody (pogarsza wygląd i smak wody).

 

Trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2017r. (Dz. U. z 2017r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

 

Komunikat PPIS przedstawiamy TUTAJ.