Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Gmina Choroszcz będzie liczyć straty w wyniku suszy

2018-06-21

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy opracował i opublikował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin w województwach Polski oraz określił aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla konkretnych upraw. Susze nie ominęły województwa podlaskiego, a także gminy Choroszcz. W związku z wyjątkowo niekorzystną sytuacją, Gmina Choroszcz podjęła działania zmierzające do uruchomienia procesu szacowania strat w rolnictwie w związku z długotrwale trwającą suszą.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy przedstawił najnowsze wyniki bilansu wodnego dla całego kraju (zobacz bilans TUTAJ). Na tej podstawie, w okresie ostatniego raportowania, od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku, stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

 

IUNG-PIB ponadto przedstawił szczegółowo:

- mapę wartości klimatycznego bilansu wodnego (szczegółowy obraz można zobaczyć TUTAJ),
- zestawienie statystyczne zagrożenia suszą dla upraw (ze szczegółami dokumentu obrazującego sytuację dla całej Polski w zakresie konkretnych upraw – można zapoznać się TUTAJ),
- mapę obszarów aktualnie zagrożonych suszą dla poszczególnych upraw dla obszaru Polski (szczegółowe mapy obrazujące aktualny stan upraw można zobaczyć TUTAJ).

 

W związku z zaistniałą sytuacją, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wystosowało do rolników Informację w zakresie pomocy ze środków krajowych dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy.

 

Na tej podstawie Gmina Choroszcz podjęła działania zmierzające do uruchomiania procesu szacowania strat w rolnictwie spowodowanych suszą. Obecnie trwają prace polegające na powołaniu Komisji ds. szacowania strat. Równolegle Urząd Miejski w Choroszczy prosi rolników, którzy zamierzają skorzystać z zaoferowanej pomocy, aby przygotowali wszelkie potrzebne dokumenty. Druki te, w postaci papierowej, dostępne są w Urzędzie Miejskim w Choroszczy (Choroszcz, ul. Dominikańska 2), w dwóch miejscach:

- przy Biurze Podawczym;

- w pok. nr 9.

Powyższe dokumenty można także pobrać poniżej:

- Wniosek producenta rolnego o oszacowanie szkód (wersja z 3.07.2018 r)

- Oświadczenie o plonach, cenach i produkcji towarowej oraz kosztach nieponiesionych i poniesionych

- Oświadczanie o liczbie zwierząt, produktach i cenach

 

W związku z obowiązkiem informowania o gromadzeniu danych osobowych, prosimy także o zapoznanie się z Informacją o przetwarzaniu danych osobowych oraz wyrażenie Zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Choroszczy, Choroszcz, ul. Dominikańska 2, pok. nr 9, 85 713 22 05, 85 713 22 35.

UM