Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Podlasie potrafi! I Choroszcz także!

2017-10-16

Pierwszy taki, skierowany tylko do szkół podstawowych i gimnazjów z województwa podlaskiego, konkurs językowy „P jak polski”. Zadaniem młodych uczestników było przygotowanie pracy związanej z wybranym zagadnieniem językowym. Forma i tematyka – dowolna. Liczyła się wyobraźnia, atrakcyjność tematu i formy. Laureatkami konkursu zostały także uczennice z Choroszczy.

Nauczyciele i uczniowie szkół z miejscowości województwa podlaskiego, liczących do 20 tys. mieszkańców, mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie językowym. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy na temat dowolnie wybranego zagadnienia językowego. Zgłoszone prace poruszały tematykę m.in. poprawności językowej, regionalizmów, zapożyczeń, języka internetu czy języka młodzieży.

 

Rozstrzygnięcie nastąpiło 1 października 2017 r. Trzy najlepsze szkoły, w tym także placówka z Choroszczy, oprócz upominków rzeczowych, zostaną nagrodzone dwudniowym finałem akcji w ich miejscowościach. W konkursie gminę Choroszcz reprezentowały, zdobywając III miejsce – ex aequo – Klaudia Okurowska, Natalia Adamska, Weronika Sosnowska, Szymon Płocki, Bartosz Masłowski oraz Agata Rusek i Natalia Zgiet z Publicznego Gimnazjum im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy. Gratulujemy!

 

Dlaczego warto było wziąć udział w konkursie? Powodów jest co najmniej kilka. Wartościowe spotkania ze znanymi i cenionymi językoznawcami i osobami związanymi z kulturą regionu. Dodatkowo na uczniów i nauczycieli czekają specjalne warsztaty z ekspertami; w Choroszczy odbęda się one w dn. 7-8 listopada. Zyskują wszyscy: uczniowie, nauczyciele, a także mieszkańcy. Konkurs jest wyjątkową możliwością promocji szkoły i regionu.

 

Wszystkich chętnych w najbliższym czasie zapraszamy do Dobrzyniewa Dużego, Korycina i Choroszczy na wyjątkowe spotkania i warsztaty. Więcej informacji na stronie: http://fundacja.propl.pl.

 

Lista zwycięskich szkół została opublikowana na stronie Fundacji PRO.PL: http://fundacja.propl.pl/przedsiewziecia/konkurs-p-jak-polski-wyniki.

 

„P jak polski” to konkurs językowy prowadzony w ramach projektu  „To nasz język”. Patronat nad konkursem „P jak polski” oraz akcją „To nasz język” sprawuje Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Konkurs dofinansowano w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2017. Więcej informacji: http://fundacja.propl.pl/przedsiewziecia/konkurs-p-jak-polski-zaproszenie.