Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Biebrzańskie Sianokosy 2017

2017-07-13

Chcesz wziąć się za bary z przyrodą i w szczytnym celu stoczyć walkę o tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo bagiennych łąk? Jeśli tak, weź udział w Biebrzańskich Sianokosach 2017.

9 września 2017 r. w Biebrzańskim Parku Narodowym odbędą się XVI Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy. W tym roku zawody odbędą się w  Szuszalewie. Współorganizatorem Sianokosów jest Gmina Dąbrowa Białostocka.

 

Biebrzańskie Sianokosy to święto tych, którzy od stuleci, kosząc biebrzańskie łąki, sprzyjają przyrodniczemu bogactwu, w szczególności rzadkim gatunkom ptaków i roślinności.

 

Biebrzańskie Sianokosy to okazja do przeżycia sportowych emocji. Zawodnicy z całego świata będą kosić sześćdziesięciometrowy odcinek bagiennej łąki w jak najkrótszym czasie. Ocenie podlegać będzie tempo, ale także i jakość koszenia. Wygrywają najsilniejsi i najsprawniejsi, bo o zwycięstwie zadecydują ułamki sekund. Podczas imprezy odbędzie się również konkurs dla zawodników z gmin biebrzańskich „Wykosić wiedzą” dotyczący zagadnień związanych z ochroną biebrzańskich łąk. Podobnie jak w poprzednich latach dla osób, które rzadziej sięgają po kosę, ale chciałyby spróbować swoich sił w zawodach, odbędzie się konkurencja dla zaproszonych gości „O Dar Starosty Sokólskiego”.

 

Biebrzańskie Sianokosy to również święto rodzinne. Młodszych i starszych zapraszamy do stoiska edukacyjnego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nikt nie będzie się nudził: liczne gry, doświadczenia przyrodnicze, zabawy, konkursy i niespodzianki wciągną wszystkich. Gwarantujemy: bliskie spotkania z tradycją sianokosów, dawkę wiedzy ekologicznej, sportowe emocje, ciekawą oprawę muzyczną, niezapomniane wspomnienia, zapach trawy, turzyc i ziół, świst kos na tle przepięknej biebrzańskiej przyrody. Impreza promuje też czynną ochronę bagien, rolnictwo przyjazne przyrodzie, walory turystyczne i krajoznawcze Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz biznes oparty o działalność rolniczą zgodną z potrzebami ochrony przyrody. Dodatkową atrakcją będą stoiska edukacyjne, rękodzieło lokalnych artystów, wyroby producentów tradycyjnej, zdrowej żywności oraz występy zespołów folklorystycznych. Zapraszamy, wstęp wolny!

 

Pierwsze Biebrzańskie Sianokosy odbyły się w 1999 roku z inicjatywy WWF, we współpracy z Towarzystwem Biebrzańskim oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym. W bieżącym roku organizowane są wspólnie z Gminą Dąbrowa Białostocka.

 

Z uwagi na to, że 2017 został ogłoszony „Rokiem Górnej Biebrzy”, tegoroczne Mistrzostwa odbędą się w Szuszalewie, w okolicy kładki turystycznej przy drodze nr 673 (droga Dąbrowa Białostocka-Lipsk), powiat sokólski, gmina Dąbrowa Białostocka. 

 

Początek Mistrzostw o godz. 10:00. Przewidywane zakończenie ok. godz. 16.00. Rejestracja zawodników rozpocznie się o godz. 8:30.

 

Uczestnictwo w zawodach należy zgłosić pisemnie za pomocą Karty zgłoszenia drużyny dwuosobowej – do 11 sierpnia 2017r. na adres: Biebrzański Park Narodowy, 19-110 Goniądz, Osowiec-Twierdza 8, lub poprzez e-mail: sianokosy@biebrza.org.pl. Serdecznie zapraszamy!

 

Kontakt: Beata Głębocka – Dział Edukacji Biebrzańskiego Parku Narodowego, tel. 85 738 30 09,  e-mail: sianokosy@biebrza.org.pl.

 

Więcej na: www.biebrza.org.pl

 

Ważne dokumenty:

Regulamin Sianokosów

Karty zgłoszenia drużyny dwuosobowej

 

BbPN/UM