Aktualnie jesteś na: strona główna > artykuły > OSTEOSTOP – sprawdź stan swoich kości!
2017-06-06
Program „OSTEOSTOP” skierowany jest do mieszkańców gminy Choroszcz, szczególnie zagrożonych wystąpieniem osteoporozy. W ramach programu, zostaną wykonane bezpłatne, przesiewowe badania densytometryczne. Koszt badań w całości pokrywa samorząd gminy Choroszcz – diagnozowane osoby nie ponoszą żadnych kosztów związanych z realizacją Programu, natomiast zdobędą wiedzę o swojej kondycji zdrowotnej oraz uzyskają niezbędne informacje i porady.
Najbliższy termin badań to 24.062017r., w godz. 12.00-19.00. Miejsce: parking przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.
Warto z tej okazji skorzystać – o przyjęciu na badania decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy!
Program powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego w Choroszczy z Mobilnym Centrum Diagnostyki Osteoporozy Jarosław Lewikowski, którego specjaliści przeprowadzają badania przesiewowe w terenie.
Gmina Choroszcz realizuje ww. program zdrowotny na mocy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.).
Więcej informacji można uzyskać konstatując się z:
Urząd Miejski w Choroszczy ul. Dominikańska 2 16-070 Choroszcz e-mail: urzad@choroszcz.pl tel. 85 713 22 00 fax 85 719 18 39 |
Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy Jarosław Lewikowski ul. Zielona 6 05-092 Łomianki NIP: 527-105-78-13 http://www.mcdo.eu/ e-mail: kontakt@mcdo.eu tel. 48 605 560 160 |
Warto wiedzieć:
Osteoporoza to ubytek tkanki kostnej, prowadzący w konsekwencji do złamań, a co za tym idzie – bólów oraz ograniczeń ruchomości. Powikłania złamań w takich sytuacjach bywają często tragiczne.
Po 50. roku życia następuje etap starzenia się organizmu człowieka. Nieuchronne jest również zmniejszanie się masy kostnej szkieletu. W tym świetle ważne jest tempo tego procesu, ponieważ kiedy następuje moment, kiedy masa kostna jest niewystarczająca, aby podołać codziennym wyzwaniom, wówczas mamy do czynienia właśnie z osteoporozą.
Osteoporoza na ogół postępuje niepostrzeżenie, a jej pierwszymi widocznymi objawami są złamania. Leczenie zaawansowanej już choroby jest mniej skuteczne (zniszczonej, utraconej kości nie da się odtworzyć), natomiast wczesne wykrycie niekorzystnej tendencji i zastosowanie kuracji zapobiegającej dalszej utracie masy kostnej przynosi bardzo dobre efekty. Wczesna diagnostyka oparta na pomiarze gęstości kości – tzw. densytometria u osób po 40. roku życia jest elementem profilaktyki osteoporozy.
Badajmy się, osteoporozę można skutecznie leczyć!