Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Choroscy strażacy w tym roku także otrzymają wsparcie

2017-06-01

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński 23 maja uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy z Zarządem Województwa Podlaskiego na zakup sprzętu pożarniczego. Nie jest to jednak jedyne wsparcie, na jakie mogą liczyć strażacy-ochotnicy z terenu gminy Choroszcz.

Fundusze pochodzące z kasy Zarządu Województwa Podlaskiego to łączna kwota ok. 400 tys. zł. Podzielona na ponad 100 samorządów, które wnioskowały o wsparcie, nie daje zawrotnych sum. Gmina Choroszcz, na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego z Urzędu Marszałkowskiego w 2017 roku otrzymała 3 tys. zł. Mimo to Choć nie są to duże pieniądze, doceniamy je – przyznał Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, który, wspólnie z włodarzami innych jednostek samorządowych, uczestniczył w pierwszej transzy podpisaniu umów na dotacje. Każde wsparcie – dodał Burmistrz – pozwala na uzupełnienie ogólnych wydatków, jakie przeznaczamy na doposażenie w sprzęt naszych strażaków-ochotników.

 

Gmina Choroszcz, jak co roku, także i w bieżącym czasie pozyskuje oraz wydatkuje z własnego budżetu środki na rzecz miejscowych jednostek OSP. W tym momencie do wydania na cele ratowniczo-pożarnicze w gminie Choroszcz czeka prawie 164 tys. zł:

 

- niemal 19 tys. zł w trafi do jednostek OSP w Choroszczy, Złotorii i Klepaczach w ramach zadania pn. Doposażenie  w przenośny miernik gazów – detektor oraz zapasowe butle kompozytowe do aparatów ochrony układu oddechowego – dotowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – w kwocie ponad 11,2 tys. zł, oraz Gminę Choroszcz – w kwocie 7,5 tys. zł;

 

- 120 tys. zł zostanie przeznaczone na Karosację samochodu ratowniczo-gaśniczego w OSP Pańki. Koszt modernizacji samochodu pożarniczego pokryje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – w wielkości 50 tys. zł, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Gmina Choroszcz – po 35 tys. zł;

 

- niemal 23 tys. zł otrzymają OSP Choroszcz, Złotoria, Pańki, Barszczewo i Żółtki w ramach Profesjonalizacji Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Choroszcz. Koszt zadania, w kwocie ponad 13 tys. zł, dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a także – w wysokości niemal 9 tys. zł – gmina Choroszcz.

 

Przeznaczone 164 tys. zł na rzecz jednostek OSP w gminie Choroszcz to kwota zacna. Z pewnością pozwoli ona na doposażenie i modernizację lokalnych OSP, również w bieżącym roku. Ponieważ dbanie o sprawność służb, które niosą bezpośrednią pomoc mieszkańcom, nie budzi niczyich wątpliwości.

 

UM