Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Cyfrowy Urząd - Złóż wniosek o dowód osobisty przez Internet

2017-04-28

Przykładowo, przez stronę internetową możesz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego, wymeldować się z pobytu stałego lub czasowego, złożyć skargę lub wniosek, zwrócić się o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu), wysłać pismo ogólne, wniosek o udostępnienie informacji publicznej.

Dlaczego warto korzystać z Cyfrowego Urzędu?

Wnioski można składać 24 godziny na dobę, z każdego miejsca na świecie. W szczególności dla osób, które dużo podróżują lub np. przebywają za granicą może to być korzystna forma załatwiania spraw.

 

O ile używanie podpisu elektronicznego wiąże się z koniecznością jego zakupu, o tyle profil zaufany można wyrobić bezpłatnie. Z reguły wymagana jest jednorazowa wizyta w urzędzie w celu potwierdzenia danych osobowych. Profil zaufany można również potwierdzić w niektórych bankach.

 

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, wiele osób będzie chciało przy okazji pobytu w rodzinnych stronach załatwić sprawy urzędowe, może warto przynajmniej część z nich zrealizować/wysłać przez Internet i dłużej pobyć razem?

 

Cyfrowy Urząd – wygodny sposób na urzędowe sprawy

W gminie Choroszcz komunikację z administracją przez Internet umożliwia Cyfrowy Urząd Wrót Podlasia, który znajdziesz pod adresem: cu.wrotapodlasia.pl. W województwie podlaskim, jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufany, możesz załatwiać urzędowe sprawy przez Internet.

 

Jak złożyć wniosek/pismo za pośrednictwem Cyfrowego Urzędu?

Kroki:

  1. Otwórz cu.wrotapodlasia.pl z opisem usługi.
  2. Zapoznaj się z opisem usługi.
  3. Wypełnij formularz, podpisz go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP i wyślij.

 

System przekaże wypełniony formularz do Urzędu Miejskiego w Choroszczy, a składający otrzyma potwierdzenie na adres e-mail.

 

Dodatkowe informacje


Jak zdobyć profil zaufany?

Szczegółowe informacje co to jest i jak założyć profil zaufany znajdziesz na platformie pz.gov.pl. Aktualnie możliwość potwierdzania profilu zaufanego mają również niektóre banki.

 

Informacje, o tym które z banków i systemów transakcyjnych pozwalają na zakładanie Profilu Zaufanego bez konieczności wizyty w urzędzie (w celu potwierdzenia tożsamości), znajdziesz na stronie: https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

 

Zdjęcie – ale jakie?

Szczegółowe informacje dotyczące zdjęć do dowodu osobistego znajdziesz na stronie: obywatel.gov.pl.