Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – zainteresuj się

2017-01-10

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić, Podlaski Urząd Wojewódzki zachęca do zainteresowania się Kampanią Informacyjną pn. Dokumenty zastrzeżone.

Kampania została przygotowana przez Związek Banków Polskich. Jej celem jest poszerzenie naszej wiedzy o tym jak ważne jest zastrzeganie w bankach utraconych dokumentów tożsamości. I nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

 

Zastrzeganie dokumentów przynosi nam same korzyści i daje bezpieczeństwo – pozwala uniknąć szeregu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.

 

Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy klientami banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. Ścieżkę postępowania w obu przypadkach przedstawiamy w treści poniżej.

 

Projekt wspiera Policja, wszystkie banki, zaś patronatem akcję objęły: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Federacja Konsumentów.

 

Hasło kampanii:

UTRACIŁEŚ DOKUMENTY? NIE RYZYKUJ! ZASTRZEŻ JE W BANKU!

CHROŃ NAJCENNIEJSZY SKARB – SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ


Zastrzeganie dokumentów tożsamości – co robić w przypadku utraty dokumentów?


UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Kolejne kroki, które należy wykonać, to:

 

1. Zastrzeżenie w Systemie „Dokumenty Zastrzeżone” – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.

 

2. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

 

3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu. Informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stroni Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

W zależności od tego, czy jesteśmy Klientami banku, czy nie – istnieją dwie możliwości zastrzegania utraconych dokumentów w Systemie „Dokumenty Zastrzeżone”:

 

Jestem Klientem banku – jeżeli osoba, która utraciła dokumenty tożsamości, jest Klientem jakiegokolwiek banku (np. ma tam założony swój rachunek), powinna dokonać zastrzeżenia w którymś z jego oddziałów. Na miejscu otrzymuje odpowiednie formularze.

 

Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Informacje zostaną następnie automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu.

 

Składając w banku dyspozycję zastrzeżenia dokumentu, należy się tylko upewnić i zapytać, czy bank przekaże dane do Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, a nie jedynie do wewnętrznego systemu informatycznego banku.

 

Nie jestem Klientem banku (nie mam konta) – jeżeli do tej pory nie korzystali Państwo z usług żadnego banku wystarczy odebrać z Urzędu Gminy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Zaświadczenie to jest czymś w rodzaju dokumentu zastępczego, ponieważ poszkodowany ma prawo okazywać je w tych wszystkich sytuacjach, w których konieczne jest okazanie dowodu osobistego. Następnie należy zgłosić się do dowolnego oddziału tych banków, które przyjmują zastrzeżenia także od osób niebędących ich Klientami.

 

Aktualna lista banków przyjmujących zastrzeżenia także od osób niebędących ich klientami znajduje się TUTAJ.

 

Zaświadczenie z Urzędu potrzebne jest bankowi w celu weryfikacji informacji, że zastrzegany dokument był rzeczywiście własnością osoby dokonującej zastrzeżenia.

 

W banku otrzymają Państwo odpowiednie formularze do wypełnienia.

 

Dane o utraconym dokumencie zostaną przekazane do Centralnej Bazy Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Informacje zostaną następnie automatycznie przekazane do wszystkich banków i innych instytucji korzystających z Systemu.

 

Składając w banku dyspozycję zastrzeżenia dokumentu należy się upewnić i zapytać, czy bank przekaże dane do Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”, a nie jedynie do wewnętrznego systemu informatycznego banku.

 

Zastrzeżenie utraconych dokumentów przez osoby, które nigdy nie miały konta jest SZCZEGÓLNIE ISTOTNE, ponieważ w takiej sytuacji żaden bank nie posiada naszych danych, co utrudnia identyfikację klienta i wykrycie oszustwa. W takiej sytuacji ryzyko popełnienia przestępstwa przez kogoś podszywającego się pod inną osobę jest znacznie wyższe.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl, zwłaszcza w dziale w dziale „Pytania i odpowiedzi”.

SDZ/UM