Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Kontrole gospodarstw w związku z ASF w gminie Choroszcz

2016-08-11

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku informuje, że w związku z wykryciem w gminie Choroszcz afrykańskiego pomoru świń (ASF), na terenie gminy zostały wyznaczone obszary zapowietrzenia i zagrożenia, a znajdujące się tam gospodarstwa w najbliższych dniach mogą być poddane kontroli przez tę instytucję.

OBSZAR ZAPOWIETRZENIA to pole w odległości ok. 3 km od ogniska ASF, i w gminie Choroszcz obejmuje ono następujące miejscowości: IZBISZCZE, ŚLIWNO, PAŃKI KOLONIA, KRUSZEWO, KONOWAŁY.


OBSZAR ZAGROŻENIA to pole w odległości ok. 10 km od ogniska ASF i w gminie Choroszcz obejmuje ono następujące miejscowości: Babino, Babino Kol., Kościuki, Kościuki Kol., Rogowo, Rogowo Kol., Rogowo Majątek, Ruszczany, Ruszczany Kol., Rogówek, Pańki, Czaplino, Czaplino Kol., Złotoria, Złotoria Kol., Choroszcz, Barszczewo, Barszczewo Kol., Kruszewo Kol., Zaczerlany, Zaczerlany Kol., Mińce, Mińce Kol., Gajowniki.


O nakazach i zakazach obowiązujących w tych obszarach informowaliśmy w odrębnym artykule pt.: ASF w gminie Choroszcz – konsekwencje dla ludzi (http://www.choroszcz.pl/artykul/5941,asf-w-gminie-choroszcz-konsekwencje-dla-ludzi.html). W tym miejscu powiadamiamy również, że Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku zapowiada, że w związku z ASF wykrytym na terenie gminy Choroszcz, w gospodarstwach wskazanych miejscowości mogą być przeprowadzane kontrole przez tę instytucję.


Nałożone nakazy oraz zakazy, jak również zapowiadane kontrole mają na celu ograniczenie ryzyka szerzenia się choroby.


Przypomnijmy, afrykański pomór świń (ASF) nie wpływa na ludzi, ale u świń może powodować nawet 100% śmiertelność.

PLW/UM