Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Ognisko ASF w gminie Choroszcz

2016-08-10

We wtorek 9 sierpnia na terenie gminy Choroszcz wykryto ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej w gospodarstwie w miejscowości Izbiszcze.

Ognisko ASF pojawiło się w gospodarstwie liczącym 20 prosiąt. Niezwłocznie po wykryciu zdarzenia, wdrożono wszystkie procedury związane z likwidacją ogniska choroby: wszystkie zwierzęta zostały uśpione i oddane do utylizacji, na drogach prowadzących do miejscowości zastosowano maty dezynfekcyjne, odizolowując zagrożony obszar od reszty regionu, zainstalowano też tablice informujące o tej strefie.

 

Przypomnijmy, wirus ASF jest niegroźny dla ludzi, ale u świń powoduje nawet 100% śmiertelność.

 

W ciągu najbliższych dni służby weterynaryjne, w uzgodnieniu z wojewodą podlaskim, specjalnym rozporządzeniem wyznaczą okręgi zapowietrzenia i zagrożenia. Urząd Miejski w Choroszczy jest w stałym kontakcie z powiatowymi i wojewódzkimi służbami weterynaryjnymi. O dalszych ustaleniach i konsekwencjach z tym związanych dla miejscowej ludności, będziemy Państwa na bieżąco informować.

UM