Choroszcz.pl
Choroszcz.pl Choroszcz.pl Choroszcz.pl Cyfrowy Urząd Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa Fundusze UE Biuletyn informacji publicznej
Choroszcz.pl

Zapraszamy na kładkę do Śliwna

2009-05-15

Zapraszamy na kładkę do Śliwna - choroszcz.pl
KŁADKA Z PRZEPRAWĄ PROMOWĄ. Historia tej przeprawy sięga 1511 roku. Wówczas, dokładnie tak jak dziś przebiega kładka, pomiędzy Śliwnem, a Waniewem został wybudowany drewniany most na szlaku Korona - Litwa.
Historia tego miejsca sięga XV wieku. W najbliższych okolicach znajdowały się trzy przeprawy przez Narew: w Surażu, Śliwnie - Waniewie i Tykocinie. W tym miejscu przebiegał też trakt handlowy łączący Koronę i Litwę. Prowadził on z Korony przez Sokoły - Waniewo –Śliwno – Choroszcz – Knyszyn – Grodno i biegł aż do Wilna.
Historia samego mostu sięga 1511 roku. Wówczas dokładnie tak jak dziś przebiega kładka został wybudowany drewniany most, a tuż obok wieży widokowej wybudowano strażnicę mostu zwaną Grodziskiem lub Zamczyskiem. Służyła ona do strzeżenia mostu przed pożarem. Pierwszy most przetrwał równe 10 lat, gdyż w 1521 r. zwaśnione, krewkie i bitne rody szlacheckie Hlebowiczów z Waniewa i Gasztołdów z Tykocina urządziły lokalna wojenkę podczas której spaleniu uległo Waniewo i ten sam los podzielił most. Gdy emocje opadły przeprawę odbudowano i bez większego uszczerbku ze strony człowieka przetrwał do 1915 r. Od czasu do czasu jego części niszczyła natura, i to szczególnie mroźnymi zimami, gdy Narwią schodziła kra. Kiedy most był w odbudowie ruch po nim odbywał się na promach, a przekopany w tym celu kanał został nazwany „promówką”. Kres istnieniu mostu położyły w 25 sierpnia 1915 r. wycofujące się wojska rosyjskie, które ponownie go spaliły. Dziś możemy znowu korzystać z tej przeprawy, a jako ciekawostkę należy jeszcze dodać, iż na obu brzegach mostu w historycznych czasach znajdowały się prowadzone przez żydów karczmy. Podróżujący kupcy aby szczęśliwie i bezpiecznie przejechać raczyli się okowitą z jednej strony rzeki, a po przejechaniu mostu, po drugiej ciesząc się z udanej przeprawy. Jak niesie wieść ludowa ruch w karczmach był bardzo duży.
Zapraszamy.


Zdjęcia: Bartosz E. Borkowski